Çocukluğumuza Döndük! Bisküvi Arası Lokum Hakkında Her Şey

Geçmişini 90’lı yıllardan daha da öteye götürebildiğimiz unutulmaz bir tat varsa o da kuşkusuz bisküvi arası lokumdur. Kendi çocukluğumuzdan ziyade annelerimizin babalarımızın daha dün gibi hatırladığı bu enfes lezzet aslında mükemmel bir tatlı klasiğidir. Sokaklarda top peşinde koşan veya gece gündüz ip atlayan renkli nesillerin alışılmış bir lezzetidir.

Peki unutulmaya yüz tutmuş bu tatlı ikilisini sizler de özlediniz mi? Bugün lezzetiyle ve görüntüsü ile sizleri geçmişe götüren bisküvi arası lokum klasiğini ele aldık. Alternatif tatlı olarak değerlendirilebilen bu lokumlu atıştırmalık hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamından inceleyebilirsiniz.

Püskevit Olarak Nam Salmış!

Bisküvi arası lokum, geçmişten beri pek çok farklı anlamlarda anılıyor. Örneğin: Pek çok kişiye göre püskevit olarak biliniyor. Peki bu püskevit ismi nereden geliyor?

Geçmiş yıllarda Adana ve Osmaniye gibi Anadolu bölgelerinde bisküvi arası lokuma püskevit denirmiş.  Hatta Çukurova tarlalarında çalışan pek çok işçinin tek atıştırmalığı bu kıstırma lokum oluyormuş. Bisküvi arasına kıstırılan lokum, tarlada sıcağın alnında emek veren işçilerin bir nebzede olsa açlığını bastırmaya yardım edermiş.

Bakkalların Vazgeçilmezi: “Kıstırma Lokumu”

Kümesten alınan yumurtalar veya babaların cebinden alınan demirlik karşılığında bir zamanlar kıstırma lokum alınırdı. Köy bakkallarında bol bol satışa sunulan atıştırmalık, o dönemlerde çocukların tatlı krizlerine çözüm olurmuş. Diğer şaşırtıcı konu ise bisküvinin ve lokumun ayrı kese kağıtları içerisinde satışa sunulması. Bu sayede isteyen istediği miktarda lokum ve bisküvi tercih edebiliyormuş.

Düğünlerde Verilen Lokumlar ve Bisküviler

Günümüzün nikah şekerleri, geçmiş yılların da bisküvi arası lokumu.  Evet her ikisi de ikramlık ve davet amacıyla konuklara dağıtılıyor. Ancak lokum ve bisküvi ikilisinin kuşkusuz apayrı bir anlamı var. Çünkü eğlence akşamları verilen enfes ikili, o zamanlarda peçete arasına saklanır ve eve getirilirdi. Evin en küçük bireyi ise bu ikramlıkları kıstırma lokum haline getirip afiyetle yerdi.

Doğum Yapan Anne adına Dağıtılıyor!

Bazı yörelerde bisküvi arası lokum geleneği halen devam ediyor. Özellikle doğum yapan annenin ve bebeğin adına eve gelen tüm misafirlere ikram edilmekte. Bazen de kandil veya bayram günlerinde hayır amaçlı olarak dağıtılabiliyor.

Koli veya Pötibör Bisküvi

Lokumlu atıştırmalık geçmişte, koli koli satılan o desenli büskivilerle yapılırmış. Şimdilerde ise yerini pötibör bisküviler aldı diyebiliriz. Üstelik lokum seçimi de kendi damak tadınıza kalmış bir durum. Yani ister güllü ister fındıklı isterse fıstıklı lokum ile bu muazzam tatlı atıştırmalığı hazırlayabilirsiniz.

Bisküvi Kırıklanır, Lokum Yumuşatılır

Eskilerin vazgeçilmez lezzeti olan bu atıştırmalığın en can sıkıcı noktası ise bisküvi ile lokumun birbirine bastırıldığı an. Çünkü her kıstırma işlemi esnasında bisküvinin kırıklanması kaçınılmaz oluyor. Ama bu durumu dert etmenize gerek yok! Damağınızda o enfes lezzet bütünlüğünü hissettiğiniz an emin olun tüm gerginliğinizi unutacaksınız.

Bisküvi Arası Lokum Ne Zaman Tüketilir?

Damakların vazgeçilmez lezzeti olan bisküvi arası lokum, günün her anı tüketilmeye uygun bir seçenek.Ayrıca düğün, bayram veya yılbaşı gibi özel günlerde tatlı alternatifi olarak değerlendirilmeye de uygunluk gösteriyor. Canınız tatlı atıştırmalık istediğinde evinizde bulunan bisküvi ve lokumlarla kolayca hazır ederek deneyebilirsiniz. İsterseniz misafirlerinize kahve veya çay yanında ikram edebilirsiniz.

Akıllardaki Soru: Bisküvi Arası Lokum Kaç Kalori?

2 adet bisküvi ve 1 adet lokum eşliğinde hazırlanan bu tatlı atıştırmalık genellikle 70 kalori olarak biliniyor. Eğer diyet dönemlerinizdeyseniz 70 kalorilik bir adet bisküvili lokum yemenizde hiçbir sakınca yoktur. Tabi bu adeti arttırmanız kilo alımını da doğrudan tetikleyecektir.

Siz de Hacıbaba Kuruyemiş farkı ve lezzeti ile Lokum tadına hemen varmak istiyorsanız ürünler sayfamızın Lokum kısmını ziyaret edebilirsiniz!

Toptan kuruyemiş ihtiyaçlarınız için ise sizleri İletişim Formu’na bekliyoruz!

3 Yorum

Selim kandiş

Sakarya ilinde toptancılık yapmaktayım lokum ve kıstırma lokumunuzu satmak istiyorum ilgilenirseniz

Ben

70 degil 150 kalori

Eyyup

Adres neresi bursa da toptancıyım

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler