Brezilya Cevizi ile İlgili Baştan Çıkaracak Lezzette 5 İlginç Bilgi

Brezilya cevizi (bilimsel olarak Bertholletia excelsa olarak da bilinir), Güney Amerika’da aynı adı taşıyan bir ağaçtan elde edilen, besin açısından yoğun ve lezzetli bir yemiş türüdür. Ağaç Venezüella, Kolombiya, Peru ve Brezilya başta olmak üzere Güney Amerika ülkelerine özgüdür ve çoğunlukla büyük nehirlerin kıyılarında bulunur. Brezilya cevizi büyük ölçüde Güney Amerika kıtasından ihraç edilmekte ve şu anda dünya çapında bulunabilmektedir. İşte birbirinden leziz ve değişik bilgilerle Brezilya cevizi derlememiz!

1. Brezilya Cevizi Muhteşem bir Selenyum Kaynağıdır

Selenyumun yararlarının  çok katmanlı olduğunu biliyoruz, ancak buna rağmen selenyum alacağınız besinleri bulmak çoğu zaman zordur. Eğer sağlık açısından oldukça faydalı selenyum maddesini tüketmek istiyorsanız, baştan aşağı selenyumla kaplı Brezilya cevizi sizin için en ideal yemiş olacaktır. Özellikle alışılmadık derecede yüksek selenyum içeren Brezilya cevizi bu nedenle mevcut en sağlıklı gıdaların da başını çeker.

2. Brezilya Cevizi Doğal Reçetedir

Güçlü sağlık yararları nedeniyle kuruyemiş pazarındaki bu lezzetli yemiş için büyük bir talep var. Sağlığa yönelik faydaları detaylandıralım:

  • Brezilya cevizinin sahip olduğu selenyum, güçlü bir antioksidan güce sahip olduğu, serbest radikallerle savaştığı ve inflamasyonu (iltihap) yatıştırdığı için genel sağlık açısından son derece hayati bir mineraldir.
  • Dünya çapında yapılan araştırmalar, Brezilya cevizi gibi yemişleri tüketmenin kolesterolü %25’ten fazla azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Brezilya cevizi, içerdiği magnezyum, E vitamini ve selenyum sayesinde kolesterol profilini dengeler ve kalp sağlığını iyileştirici özellikleri sahiptir.
  • Brezilya cevizi içinde bol miktarda bulunan antioksidan, kanser ve koroner kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok kronik hastalığı önlemede yardımcı olur.

  • Brezilya cevizi içindeki vitamin ve besin maddeleri, özellikle cilt sağlığını iyileştirmek için iyi bir tercihtir. Selenyum, omega 3 yağ asitleri, C ve E vitaminleri cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır ve cildin elastikiyetini artırır. Böylece erken yaşlanmayı önler. 
  • Bir amino asit olan arjinin esas olarak, alopesi ya da erkek kellik tedavisinde parlak, kalın tüylerin büyümesini teşvik ettiği için kullanılır. Brezilya cevizi ayrıca saçları parlak, sağlıklı ve kırılmaya daha az eğilimli hale getiren maddelerden meydana gelir.
  • Tiyamin açısından zengin olan Brezilya cevizi, sinir sistemini sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olur. Ayrıca Alzheimer ve stres ile ilişkili ruhsal bozuklukların önlenmesinde de önemli katkıları vardır.
  • Tiroidiniz metabolizmanızı, kalp atış hızınızı ve vücut ısınızı kontrol etmeye yardımcı olur. Tiroit beziyle ilgili hastalıklara ise selenyumun iyi geldiği gözlemlenmiştir. Selenyum, vücudunuzun tiroit hormonlarını oluşturabilmesi ve kullanabilmesi için gerekli olan özelliklere sahiptir. Brezilya cevizlerindeki selenyum, tiroidinizi uygun çalışma düzeyinde ve genel olarak sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Online ceviz satın almak için Hacıbaba Kuruyemiş’e bekleriz!

3. Brezilya Cevizi Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Bütün yıl boyunca çiğ, kavrulmuş ya da tuzlanmış formlarda mevcuttur. Bozulmalarını önlemek için kabuksuz Brezilya cevizi alın. Renksiz, buruşmuş ve küf kokusu olanları satın almaktan kaçının. Koku, fındıkların mantar küfünden etkilenebileceğini gösterir. Fındıkların raf ömrü tamamen onları nasıl sakladığınıza bağlıdır. Serin ve kuru bir yerde saklanırsa 4 ile 6 hafta boyunca tazeliğini korur. Raf ömrünü uzatmak için yemişleri soğutun. Soğutulmuş Brezilya cevizi ortalama 9 ay daha ömrünü sürdürür. Sakladığınız kavanozları da mutlaka güneş ve nemden uzak tutun.

4. Brezilya Cevizini Hangi Alanlarda Kullanabiliriz?

Bu besleyici yemişi doğal formda tüketmek en güvenli ve sağlıklı yoldur. Bununla beraber Brezilya cevizi, zengin ve leziz bir tada sahip olup bu da çok çeşitli yemeklerde kullanılmasına olanak sağlar. Bunlar başlıca; puding, kek ve granola bardır. Öğütülmüş Brezilya cevizi, çorbaların hazırlanmasında da kullanılır. Ayrıca tatlılar, meyveli kekler ve salatalar üzerine de serperek damağınızı şenlendirebilirsiniz. Çok amaçlı tedarik edebileceğiniz Brezilya cevizi ek olarak yağı ile de bize fayda sağlar. Tıbbi uygulamalar ve aromaterapi masajlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yağından ayrıca yemek pişirmek için de faydalanılabilir.

5. Brezilya Cevizi Besin Değerleri

Ortalama bir Brezilya cevizi 100 gramıyla; 655 kaloriye, 12 gram karbonhidrata ve 66 gram yağa sahiptir. Yine 100 gramında bol miktarda selenyum, magnezyum, demir ve kalsiyum bulabilirsiniz.

3 Yorum

Tamer Kaya

Evet bu yeni modaymış. @selincigerci de bundan kullanıyormuş. İnstagram hesabında paylaştı. Bu site kampanyalı satış yapıyor. 139₺ fiatı var. Çok pahalı bir ürün.

Şimal Orta

Pek çok yurt dışı bölgelerinde Brezilya cevizinin hastalıkları önlemek üzerine bir tür ilaç gibi kullanıldığı bilinir. Düzenli bir tüketim alışkanlığı kazanmak gerekir ama önce. Bu aslında her faydalı besin için geçerli bir durum.

MESUT

KAAÇA SATILIYOR?

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler