Lezzet Dolu Atıştırmalık: Çiğ Badem ve Sağlığa Faydaları

Sabah akşam demeden günün anında yediğimiz, kuruyemiş kaselerimizde bittikçe yenisini ilave ettiğimiz en vazgeçilmez çerezimizden bir tanesi de kuşkusuz badem. Tatlısı acısı, sütü ezmesi yani kısacası her türlü alternatifi sofralarımızda yerini alıyor. Ama tatlı bademin kalbimizdeki yeri daha bir bambaşka değil mi? Çünkü bu tatlı aromasıyla büyüleyen çıtır çerezimiz, tüm doğallığıyla ve tazeliğiyle mutfaklarımıza kadar taşındığı gibi gerektiğinde pasta, kek veya kurabiye gibi tariflere de lezzetini ulaştırıyor.
Ayrıca diyet günlerimizde de bizleri yalnız bırakıyor ve üstüne üstlük ideal kilomuza kolayca kavuşmamıza da destek oluyor. Bitti mi? Tabi ki de bitmedi. Malum konu çiğ badem olunca yararları da saymakla bitmiyor. Ama yine de sizlere belli başlı badem faydalarını listelemek istiyoruz. Hazırsanız başlıyoruz…

Kuruyemişlerin En Hası ve En Şifalısı: Çiğ Badem Faydaları

İşte öğünlerimizin besleyici atıştırmalığı çiğ bademin sağlığa olan faydaları…

Kilo Kontrolü Üzerinde Olumlu Katkılar Sağlar

Aromatik tadı ile yemesi oldukça zevkli olan bademin iyi bir lif kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Uzman hekimlerin de sık sık tavsiye ettiği bu besleyici seçenek, lif açısından oldukça zengindir. Zengin lif içeriği, bağırsak hareketlerinizi hızlandırarak ve vücudunuzdaki toksinleri uzaklaştırarak ideal kilonuza kolayca kavuşmanıza sağlar. O nedenle bademi gönül rahatlığıyla diyet listelerinize ekleyebilir ve öğünlerinizi daha sağlıklı hale dönüştürebilirsiniz.

Beyin Gelişimini Destekler

Fosfor, demir, magnezyum, vitamin gibi zengin besin değerleri içeren badem, beyin gelişimi açısından oldukça yararlıdır. Uzmanlar, özellikle küçük yaştaki bebeklere düzenli olarak yedirilmesini öneriyor. Ayrıca yetişkinlerin ileriki yaşlarda alzheimer hastalığına yakalanma riskini de önemli ölçüde azaltıyor. Dolayısıyla beslenme programınıza günde 7-8 adet çiğ badem ekleyerek beyin hücrelerinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Kabızlık Rahatsızlığından Kurtulmanızı Kolaylaştırır

Bademdeki lif değerlerinin sadece kilo verme noktasında etkili olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz! Çünkü bu atıştırmalık gıda, sadece diyet dönemlerinde değil aynı zamanda kabızlık problemlerinin önlenmesinde de ideal bir seçenek oluşturuyor. O nedenle kabızlık yaşayan hastalar, düzenli şekilde badem tüketerek bu sağlık probleminden kolayca kurtulabilirler. Gün için de 5-6 adet yemeniz dahi sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına imkan verecektir.

Tam Bir Kalp Dostudur

Çiğ badem içerisinde doymamış yağ, potasyum ve protein gibi kalp sağlığı açısından yararlı besin değerleri barındırır. Bol miktardaki magnezyum değerleri ise kalbin fonksiyonel işlevine olumlu katkı sağlar ve kalp krizi oluşma riskini azaltır. Zengin potasyum ve sodyum içeriği sayesinde kan basıncı üzerinde de oldukça etkilidir.Aniden meydana gelebilecek anormal kan değerlerini ideal seviyeye çekerek sağlığınızı korumanıza destek olur.

Kolesterol Değerlerini Dengelemeye Yardım Eder

Orta yaş grubundaki yetişkinler, yaşlılık dönemlerinde kolesterolle karşılaşmamak adına düzenli şekilde badem tüketebilirler. Çünkü bu besleyici kuruyemiş, kötü ve iyi huylu kolesterolün dengede kalmasına yardım ettiği gibi kolesterole bağlı hastalıkların oluşma riskini de yok eder.

Gebelik Döneminin En Sağlıklı Besinidir

Anne adayı, gebelik döneminde fizyolojik ve hormonal anlamda birtakım değişiklikler geçirir. Dolayısıyla bu süreçte kendisinin ve bebeğinin sağlıklı gelişimi açısından folik asit gibi besin değerlerine daha fazla ihtiyaç duyar. Ancak besleyici kuruyemişimiz çiğ badem, içeriğindeki zengin folik asit değerleri sayesinde hamilelik dönemleri için son derece ideal bir besin alternatifidir. Bebeğin doku oluşumu ve hücre büyümesi gibi çeşitli yönlerden fizyolojik gelişimine katkı sağlar.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesinde Etkilidir

Vücudumuz her gün çeşitli yönlerden veya çeşitli sebeplerden dolayı direncini kaybedebiliyor. Ama düzenli şekilde badem tüketerek bu durumu kontrol altına alabilmemiz de son derece mümkündür. Çünkü bu besleyici gıda seçeneği, içerisinde bağışıklık sistemi üzerinde direkt olarak etkili olan alkali isminde bir madde ihtiva eder. Bademden alabileceğiniz bu madde sayesinde vücudunuzda çeşitli hastalıkların oluşma riski ortadan kalkar.

Diyabet Hastalığına Karşı Savaşır

Çağımızın en yaygın hastalıklarından bir tanesi de kuşkusuz diyabettir. Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, özellikle yemeklerden sonra glikoz ve insülin seviyelerini artırarak hastaların rahatsızlık duymasına sebebiyet verebilir. O nedenle şeker seviyesindeki yükselişlerin dengelenmesi için düzenli olarak çiğ badem tüketilmelidir. Örneğin: Her gün yemeyi unutuyorsanız çalışma masanıza veya gözünüzün önünde olacak başka bir köşeye alarak dilediğiniz zaman ağzınıza atabilirsiniz.

Kendinizi Enerjik Hissetmenize İmkan Verir

Bademde bulunan manganez, riboflavin, vitamin ve bakır gibi besin değerleri kendinizi enerjik ve zinde hissetmenize olanak tanır. Üstelik çabuk bozulma ve taşınma zorluğu gibi dezavantajları da olmadığı için dilediğiniz zaman dilediğiniz ortamda tercih edebilirsiniz. Eğer çalışıyorsanız veya devamlı yolculuk yapmanız gerekiyorsa çantanızda dahi taşıyabilirsiniz.

Kanser Hastalıklarının Oluşumunu Önler

Onkoloji uzmanları, çiğ badem ile kansere karşı korunabileceğini sıklıkla ifade ediyor. Yapılan açıklamalar ise özellikle hayati önem taşıyan kolon kanseri hastalığını önleyebileceğini gösteriyor. Unutmayın! Kanser hücreleri bulaştıktan sonra keşke demenin hiç bir faydası yok. Önemli olan hastalığa ortam hazırlayacak kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve sağlıklı şekilde beslenebilmek. O halde sizler de her gün tüketeceğiniz çiğ badem sayesinde sağlık ve neşe dolu bir yaşam sürdürmenin keyfine varabilirsiniz.

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler