Lezzetli Olduğu Kadar Sağlıklı Da: Dibek Kahvesi Faydaları

Meşhur Dibek kahvesi içilişi, sunumu ve yapılış biçimleriyle Türk Kahvesini andırır. Ancak ondan belirgin şekilde farklılıklar gösterir. Dibek kahvesi yaygın bilinenin aksine bir kahve türü değildir. Onu özgün bir adla anıyor olmamızın sebebi farklı öğütülme şeklidir.

Dibek kahvesi, adını öğütüldüğü havandan alır. Ağaçtan ya da taştan yapılan ve genellikle tahıl gibi ürünleri ezmek için kullanılan bu havanın adı dibektir. Bu kahve de dibekte öğütülerek elde edildiği için adına Dibek kahvesi denir. Dibek kahvesi faydaları başlıklı derlememizde biz de Dibek kahvesinin uzandığı tarih, özellikleri, yararları ve çeşitli detaylarına bakacağız.

Dibek Kahvesinin Ayırt Edici Özellikleri 

Dibek kahvesi ülkemizin Ege bölgesine özgüdür. Çekirdekleri, diğer kahve türlerine kıyasla çok daha büyüktür. Dibek kahvesi, diğer kahvelerden kendi yağlarıyla çekilip dövülerek ve kavrulurken farklı şekilde hazırlanır. Kahve çekirdeklerinde, bulunması zor olan ve dünyada çok pahalı olan kakule tohumları vardır.

Günümüzde eski etki gücü zayıflamış görünür; çünkü çeşitli baharatlarla birlikte ve elde öğütülmesinden dolayı günümüz teknolojisiyle gelişen kahve dünyasının içinde mekanik yeterliliğe sahip değildir. Bu nedenle diğer kahvelere kıyasla geride kalsa da Dibek kahvesi küllerinden yeniden doğmak üzere, desek yanlış olmaz; çünkü pek çok farklı bölgede Dibek kahvesine özel bir eğilim var. Özellikle Yunanistan adalarında da üretilen Dibek Kahvesini yavaş yavaş tüm dünya bir kez daha keşfe çıkmış durumda. Şimdi Dibek kahvesi faydaları derlememize dört nala geçebiliriz!

Toptan kahve ihtiyaçlarınız için iletişim formunu doldurmayı unutmayın!

Dibek Kahvesi Faydaları

Dibek kahvesi tekrar yeni yeni tüm dünyanın gündemine giriyor olsa bu durum onun eşsiz bir içecek olduğu gerçeğini değiştirmez. Faydaları da bu bakımdan zenginlik gösterir, ancak tabii ki özel durumları olanların hekim ve uzmanlara danışarak tüketmeleri gerektiğini hatırlatmakta fayda var. İşte Dibek kahvesi faydaları listemizin önde gelenler!

 • Kolesterole faydalıdır. Her gün düzenli olarak içildiğinde iyi huylu kolesterolü artırır ve ayrıca kötü kolesterolü de dengede tutmaya yardımcı olur.
 • Mideye faydaları vardır. Midenin rahatsızlık çekmesine engel olarak hazmı olduğundan kolay hale getirir.
 • Midenin daha hızlı çalışmasına sağlayacak fonksiyonlara sahiptir. Böylece yiyeceklerin sindirimden daha rahat ve sancısız bir şekilde geçmesine yardımcı olur.
 • Sindirim sistemine faydaları istatistikler ile tespit bir işlevidir. Düzenli şekilde içildiğinde ya da ağır ve hazmı zor yemeklerin ardından tüketildiğinde mideyi rahatlatır.
 • Sindirimin de hızlı olmasını sağlar ve böylece hazımsızlık derdinin önüne geçilmiş olur.
 • Cilde oldukça faydalıdır. Güzelliğine önem veren ya da çeşitli cilt sorunlarını gidermek isteyenlerin de başvuracağı bir şifa kaynağıdır. 
 • Düzenli tüketerek cilt güzelliği sağlanabilir. Ek olarak; kalan tortusu ile yüzünüzü birkaç saniye ovalarsanız bu da faydanıza olur.
 • İçerdiği yağlar ve aroma ile cildi ve tabii ki vücudu rahatlatır. Tüm bu fizikî unsurlar tabii ki psikolojiye de yansır. Yani moral verici bir gücü de vardır, diyebiliriz.
 • Ağız kokusunu önleyici özelliklere sahiptir. Dibek kahvesi sayesinde sosyalleşme sırasında oluşabilecek ağız kokusu gibi bir talihsizliğin de önüne geçebilirsiniz.
 • Hafızayı da güçlendirmesi özelliği ile bilinir. Özellikle de içerdiği üzüm çekirdeği sayesinde unutkanlıklar ile ciddi oranda mücadele eder.
 • Safra taşlarının yok edilmesi için Dibek kahvesi iyi bir doğal reçete olarak kabul edilir.
 • Ağrı kesici işlevi de vardır. Kahvelerin birçoğu gibi Dibek kahvesi de baş ağrısı ve strese iyi gelebilecek şekilde donanmıştır.
 • Eğer şeker hastalığı riskiniz var ama henüz buna yakalanmadıysanız Dibek kahvesi bunu önleyebilir. Bu bakımdan iyileştirici etkilerinin yanı sıra, önleyici özellikleri de onu önemli yapar.

 • Tokluk hissi verdiği de bilinir. Bazı diyet programlarında görebileceğiniz gibi; rejim zamanı listelerde çeşitli kahveler vardır. Bunun nedeni kahvenin metabolizmayı hızlandırabildiğidir. Ancak Dibek kahvesi bunun yanı sıra belirli ölçüde doygunluk hissi de verir. Bu açıdan kilo vermek isteyenlerin ya da daha fazla kilo almak istemeyenlerin tüketeceği bir içecektir.
 • Parkinson hastalığı ve kanser gibi kritik sorunlarla da baş etmesini bilen bir içecektir.
 • Kahveyi içip telvesi ile yapacağınız basit birkaç masajla dahi ondan faydalanabilirsiniz. Sözgelimi; ellerinize telve ile yapacağınız bir masaj sayesinde ellerinizdeki lekelerin gözle görülür biçimde azaldığını fark edersiniz.
 • Eğer aynı yöntem ile yüzünüze masaj yaparsanız bu da gözeneklerinize iyi gelir.
 • Özellikle ağır yemekler sonrası üzerimize çöken yorgunluktan çoğumuz şikayet ederiz. Dibek kahvesinin bu konuda da söyleyecekleri var! 

Önemli Uyarı

Dibek kahvesi faydaları, elbette daha saymakla bitmez. Fakat her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmamakta da yarar var. Doğal bir şifa kaynağı olarak afiyetle tüketebileceğiniz Dibek kahvesi, bünyenize çok gelecek miktarda tüketilirse işler tersine dönebilir. Bu nedenle işin abartıya dökülmemesi gerekilir.

Günde en fazla üç fincan içilebileceği söylenir. Tabii ki bu günde üç fincan Dibek kahvesi içmeniz anlamına gelmez; ancak üst sınır üç fincandır. Daha ötesi çarpıntıya neden olabilir. Ayrıca; kasların gevşemesi ve rahatlamasına katkıda bulunduğunu hatırlatalım. Eğer fazla tüketirseniz bu da uyuşukluğa ya da sürekli bir uyku haline neden olabilir.

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler