Diyet Yapanlar İçin Kuruyemiş Tavsiyeleri

Yaz gelirken, kıştan çıkmaya az kaldı dediğimiz vakitlerde özellikle bayanlar olmak üzere, en büyük problemi kilo problemidir. Nasıl kilo veririm, hiç bir şey yememeli miyim gibi soruları aklında döndürüp dolaştırıp düşünenler için zor bir süreçtir. Fakat eskiden bu yana gelmiş ve hiç bir şey yiyip içmeden yapılan diyetler tarihe karıştı diyebiliriz. Eskiden yağsız, tuzsuz ve şekersiz yiyeceklere mahkum olanlar artık gerçek ve sağlıklı bir diyetin bu şekilde olamayacağını öğrendi. Gerek internet, gerekse çevremizden duyduğumuz ya da diyetisyenlerin tavsiyelerini göz önünde bulunduracağımız ve eleştirisini yapabileceğimiz bir çağda yaşıyoruz.

Eskiye nazaran değişen şartlar göz önünde bulundurulursa o hiç bir şey yemeden günlerce aç ve enerjisiz kalarak yaptığımız diyetler oldukça geride kalmaya başladı. Uzmanların tavsiyelerine göre yememek çözüm olmamakla birlikte küçük porsiyonlar halinde yoğurt, kuruyemiş gibi yiyecekleri az ve sık yemek,  ana öğünler arasına ara öğünler eklemek diyet yapan kişiyi hem gün içinde enerjisiz bırakmıyor, hem de gerekli besinleri gerektiği miktarda vücutlarına almasını sağlıyor. Peki bu ara öğünler nedir, neleri içermelidir gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ara Öğün Nedir, Neleri içermelidir?

Ara öğün dediğimiz şey kabaca, sabah, öğle veya akşam yemekleri arasına sıkıştırılan küçük öğünlerdir. Bu ara öğünlerde çok az miktarda diyeti destekleyecek atıştırmalıklar tüketilerek ana öğüne çok acımadan geçiş yapmak temel amaçtır. Ana öğüne geçildiğinde çok fazla yemek yenmemesi demek daha az kaloriyi bir kerede almak ve vücuda yüklenmemek demektir. Bu ara öğünler ne olmalıdır sorusuna gelecek olursak da ilk önerimiz kuruyemişçeşitleri olacaktır.  Kuruyemiş çeşitlerinden yeterli olacak ölçüyü aşmayacak şekilde bir ara öğün eklemesi yapmak ilk tavsiyemiz diye tekrar söyleyerek, neden kuruyemiş çeşitlerinden herhangi birisini ara öğünde tüketmeyi seçmeliyiz konusuna geçelim.

Öncelikle kuruyemiş çeşitleri şöyle bir düşünüldüğünde, akla ilk gelen genel özelliklerinden bir tanesi bol miktarda enerji vermesidir. Kuruyemiş demek enerji demek desek hiç de yanılmış olmayız. Diyet yapan biri için en önemli konulardan bir tanesi günlük hayatına normal bir şekilde devam edebilmesidir fakat bu durum genellikle en fazla zorlanılan kısımlardan bir tanesidir. Çünkü sağlıklı diyet yapmayı tercih etmeyen, bütün gün aç durmayı düşünen insanlar kilo vermek için çabalarlarken gün içinde enerjisiz kalırlar ve diyet yaptıkları tüm haftalarda oldukça zorlanarak hayatlarını olumsuz bir şekilde etkilerler. Fakat diyetinde vücut için gerekli enerjiyi sağlayabilecek bir kuruyemiş çeşidi bulunduran insanlar hayatlarına enerji konusunda oldukça normal bir şekilde devam edebilirler. Çünkü kuruyemiş ile vücuda alınan enerji sayesinde gün içerisinde dinç ve tok kalmayı başarabilirler. Uzmanların araştırmalarına göre diyet yapan ve bu konuda hassas olan birçok kişi kuruyemişin açlık hissini azalttığını söylüyor.

Hangi Kuruyemişler Diyet Sırasında Tüketilmelidir?

Diyet yaparken en çok zorlandığımız konulardan birisi maalesef ki ara öğünler ve bu ara öğünlerde ne yiyeceğimize karar vermektir. Uzmanlara göre bu ara öğünlerde tüketeceğimiz atıştırmalıklar diyet sürecini oldukça yakından ilgilendiriyor ve ara öğünlere kuruyemiş eklenmesi öneriliyor. Kuruyemiş eklemesi sayesinde ara öğünlerde enerji alımı artarken yapay yağ ve benzeri zararlı maddelerden kaçınmış olunuyor, açlık hissi de kuruyemiş sayesinde oldukça sağlıklı bir şekilde bastırılabiliyor. Ara öğünlerde kuruyemiş tüketilmesi sadece enerji vermekle kalmıyor, açlığınızı yatıştırırken gün içerisinde vücudunuza almanız gereken yararlı maddelerin de alımını sağlayarak sağlıklı bir diyet yapmanıza olanak sağlıyor. Kuruyemiş eklemesi yapılan diyetlerin sağlığa ve gün içerisinde dinç kalmaya oldukça etkisi olduğunu söyleyen uzmanlar ölçüler aşırıya kaçılmadıkça kilo vermek isteyenlere destek olacağını de vurguluyor.

Peki diyet sırasında tüketilmesi tavsiye edilen kuruyemiş türleri nelerdir, kalori miktarları nasıldır, hangi kuruyemiş ne kadar tüketilmelidir ve vücuda ne gibi etkileri vardır, dilerseniz biraz da bunlardan bahsedelim.

1.Badem

Kuruyemiş dendiğinde badem belki de hepimiz için ilk sıralarda yer alan kuruyemiş türlerindendir diyebiliriz. Badem kuruyemiş türleri arasında en fazla proteine sahip olanlardan biridir ve bir diyette protein ağırlıklı beslenmek arayıp da bulamayacağımız bir noktadır. Öyle ki protein içeriği fazla olan besinler diyet listelerinde oldukça fazla yer alır. Ayrıca E vitamini ve manganezi içerisinde barındıran badem kalp sağlığı ve kolesterol için ise son derece etkili bir kuruyemiş çeşididir.  Size önerebileceğimiz badem miktarı 22 adettir ve bu porsiyonu gün içerisinde atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. 22 adet tuzsuz badem için kalori miktarı 169kcal, yağ miktarı 14,8 gram, protein miktarı 15,9 gram, karbonhidrat miktarı ise 8,3 gramdır.

2.Ceviz

Tüketmeyi çok sevdiğimiz kuruyemiş türlerinden biri olan ceviz de tıpkı badem gibi ilk akla gelen kuruyemişçeşitlerindendir. Günlük olarak tüketmeniz gereken ceviz miktarı yaklaşık olarak bir avuçtur. Bu bir avuç ceviz sayesinde günlük omega3 yağ asidi ihtiyacınızın tamamını karşılamaya yetecektir. Ayrıca vücutta iltihapları azaltmaya ve diyabeti önlemeye yardımcı olan antioksidanlar ve bitkisel besinler barındırmaktadır. Günlük olarak tüketeceğiniz miktarı geçmeyeceğiniz taktirde ceviz bir kuruyemiş olarak size gün içerisinde ihtiyacınız olan birçok yararlı maddeyi sağlayacaktır. 7 adet ceviz için kalori miktarı 185kcal, yağ miktarı 18,5 gram, protein miktarı 4,3 gram, karbonhidrat miktarı ise 3,9 gramdır.

3.Antep Fıstığı

Kuruyemiş çeşitleri arasında en çok kilo aldırdığına inanılan kuruyemiş olarak görülmesini çikolatayla bir bütün olarak düşünülmesine bağlıyor ve bu kanının tamamen yanlış olduğunu vurgulamak istiyoruz. Antep fıstığı ölçülü tüketildiğinde son derece yararlı ve diyeti destekleyen bir kuruyemiş türüdür. Diğer kuruyemiş çeşitlerine göre daha düşük kaloriye sahip olan antep fıstığı, içerisinde bol miktarda lif ve protein içermektedir. B6 vitamini açısından da oldukça zengin olan antep fıstığı, içerisinde ayrıca magnezyum, fosfor, demir, çinko ve mangan bulundurmaktadır. 49 adet kavrulmamış antep fıstığı için kalori miktarı 161kcal, yağ miktarı 12,7 gram, protein miktarı 5,9 gram, karbonhidrat miktarı ise 8,3 gramdır.

4.Kaju

Kaju fıstığı olarak da bilinen kaju bilindiği üzere yağlı bir yapıya sahiptir ve özellikle sporcular tarafından en az tercih edilen kuruyemiş türlerinden birisidir. Bu gözünüzü korkutmasın diyerek kuruyemiş çeşitleri arasında en fazla besin değeri içeren kuruyemiş olduğunu söyleyelim. Kaju, yüksek değerde lif, çinko ve mineral içermektedir. Diyet için ölçüyü kaçırmadan tüketeceğiniz kaju, günlük fosfor ihtiyacınızın çeyreğini karşılayabilecek, size sağlıklı bir diyet için son derece büyük bir destek sağlayacaktır. 18 adet kaju fıstığı için kalori miktarı 163kcal, yağ miktarı 13,1 gram, protein miktarı 4,3 gram, karbonhidrat miktarı ise 9,2 gramdır.

5.Yer Fıstığı

Yer fıstığı tüketim açısından kuruyemiş türleri arasında oldukça popüler bir kuruyemiştir. Özellikle sporcular için tavsiye edebileceğimiz bir fıstık türüdür. Fıstık tüketmek isteyen sporcular şeker ilavesi olmayan fıstık ezmeleri tercih edebilir, enerji alırken lif ve protein açısından da güçlenebilirler. Diyet yapanlar için de önerebileceğimiz kuruyemiş türü olan yer fıstığı, spor ile de desteklenirse sağlığınız açısından yararlı olurken, az kalori ile vereceği yüksek enerji sayesinde gün içinde dinamik olmanızı sağlayacaktır. 35 adet tuzlu olmayan yer fıstığı için kalori miktarı 166kcal, yağ miktarı 14,1 gram, protein miktarı 6,7 gram, karbonhidrat miktarı ise 6,1gramdır.

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler