Diyet Yapanlar İçin İdeal 4 Kuruyemiş Çeşidi

Çeşitli bitkilerin, meyvelerin ya da tohumlarının kurutularak (ya da işlenerek) üretilmesi ile karşımıza kadar gelen kuruyemiş, ülkemizde de yoğunlukla tüketilen bir çerez çeşidi. Wikipedia’ya göre kuruyemiş, meyveler ve çekirdekler doğrudan güneşin altında kurutularak ya da kavurma gibi ısıl işlemlerden geçirilerek ve bazen de tat vermesi için tuz, şeker gibi maddeler eklenerek hazırlanıyor.

Kuruyemiş, günün her saati tüketmek için uygun bir yiyecek. Faydalı birçok yönü ile uygun miktarlarda yenmesinin sağlık açından sayısız olumlu tarafı var. Bu yüzden kuruyemiş, beslenme ve sağlık uzmanları tarafından sürekli olarak şiddet ile tavsiye edilen bir atıştırmalık.

Diyet yapanlar için ise kuruyemiş tüketmek, artık hepimizin bildiği bir kilo verme tavsiyesi. Ancak bazı kuruyemişler içerdikleri besin değerleri, yağ ve şeker oranları ile diyet yapanlar için diğerlerinden daha faydalı konumda. Diyet yapanlar için ideal olan 4 kuruyemiş çeşidini bu makalemizde sizler için derledik.

Kuru Kayısı

Kuru kayısı, yoğun bakır, potasyum ve E vitamini içermesi ile oldukça faydalı bir kuruyemiş. Yarım fincan kuru kayısı 4 gram lif içeriyor. Bağırsak düzenlenmesine oldukça yardımcı olan lif ise diyet yapanlar için her gün tüketilmesi tavsiye edilen bir yiyecek.

Yine yarım fincan kuru kayısı 146 kalori içeriyor, yani eğer diyet yapıyorsanız kuru kayısı tüketirken miktarına dikkat etmekte fayda var.

Badem

Yine diyet yapanlar için ideal bir atıştırmalık; badem. Badem, oldukça yüksek miktarlarda protein bulundurması ile ünlü bir kuruyemiş. Bu da özellikle düzenli spor yapan kişiler için ideal bir yiyecek olduğu anlamına geliyor.

Magnezyum ve E vitamini açısından da oldukça faydalı olan badem, hem besleyici içeriği hem de  yendikten sonra uzun süre tok tutması ile diyet yapanlar için adeta biçilmiş kaftan.

Kurutulmuş Elma

Kurutulmuş elma, sayısız faydası ile bilinen bir kuruyemiş çeşidi. Bir fincan kurutulmuş elma (yaklaşık 80 grama denk geliyor), 200 kalori ve 7 gram lif içeriyor. Bu da günlük lif ihtiyacınızın %30’unu bir porsiyon kurutulmuş elmadan karşılayabileceğiniz anlamına geliyor.

Ceviz

Ceviz hem beden hem de beyin sağlığına faydaları ile bilinen ve aslında bütün yararları ise hala tam olarak keşfedilememiş bir kuruyemiş. Cevizin üçte ikisi yağlardan oluşmasına rağmen bunların hepsi aslında sağlığımız için mutlaka tüketmemiz gereken yağlar.

100 gram ceviz, içerisinde 15 gram protein ve 7 gram lif bulunduruyor. Yani içerdiği sağlıklı yağların yanında diyet için oldukça faydalı olan diğer maddeler de ceviz içerisinde yüksek oranlarda mevcut.

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler