Dünya’da Bulunan İlginç Kuruyemiş Çeşitleri

Toplum olarak kuruyemiş çeşitlerini tüketmeyi oldukça fazla seviyor ve çeşitlerine de bir o kadar ilgi duyuyoruz. Severek tükettiğimiz kuruyemiş çeşitleri bizler için bir öğün kadar önemli olmasa da günümüze eşlik eden en eğlenceli yiyeceklerdir. Örneğin akşam heyecanlı bir dizi izlerken ya da bir yakın arkadaşımız bize hayatındaki önemlin gelişmeleri anlatırken aradığımız ilk şeylerden birisi en çok tükettiğimiz kuruyemiş çeşitlerinden çekirdektir. Ya da midemizde bir yanma hissettiğimizde tüketmenin iyi geleceğini düşündüğümüz leblebi bizler için vazgeçilmezdir. Tabi bunlar dışında aslında daha çok sevdiğimiz ve yaygın olarak tükettiğimiz badem, fındık, ceviz gibi kuruyemiş çeşitleri en bilinen çeşitler arasında yer alır.

Kuruyemişlerden biraz bahsedecek olursak, doğru bilinen yanlışların epey fazla olduğu bir konudur diyebiliriz. Yıllarca kuruyemişin kilo aldırdığından, içinde bulunan yağ oranının insan vücudunda çeşitli hasarlara yol açtığından söz ediliyordu. Fakat uzmanların günümüzdeki araştırmaları kanıtladı ki, kuruyemiş çeşitleri bilinenin aksine vücut için sayısız yararlı madde bulunduruyor. Bu yararlı maddeler kilo aldırmadığı gibi, tokluk hissi verdiğinden zayıflama veya kilo konusu için oldukça faydalı olacaktır. Yani kuruyemiş içerisinde bulunan yağlar vücut için zararlı değil, hatta aksine yararlıdır. İçerisinde bulunan maddeleri de incelediğinizde mutlaka en az bir tane kuruyemiş çeşidini ara sıra da olsa tüketmeniz gerektiğinin farkına varacaksınız.

Kuruyemiş çeşitlerinin tüketiminin yararlarından bahsettik. Fakat tüketiminin yararlarından bahsetmişken zararlarına değinmedik. Kuruyemiş çeşitleri söylediğimiz gibi içerisinde bizim tüketimimize bağlı olarak yediğimiz miktara göre vücudumuz üzerinde çeşitli etkiler bırakır. Eğer miktar günlük olarak toplamda belli bir sınırı geçerse yararlarından çok zararlarını görürüz. Çünkü her hâlükârda düzenli veya gereğinden fazla bir yiyeceği tüketmek vücudumuza tek düze yüklenmek demektir. Ve bu da bağışıklık sistemimiz üzerinde pek de olumlu etkiler bırakmaz. Yani klişe biz söz ile bu durumu açıklayacak olursak, her şeyin fazlası zararlıdır diyebiliriz.

Bizler toplum olarak çekirdeği, fıstığı ve benzeri kuruyemişleri daha çok tüketiriz. Tabi ki kuruyemiş çeşitlerinin seçimleri de ülkelere has damak lezzetlerinin ayrılması sebebiyle çeşitlilik gösterir. Dünya’ da bulunan ülkeler ve bölgelere göre bizim bildiğimiz ya da hiç duymadığımız kuruyemiş çeşitleri bulunuyor. Sizler için bu kuruyemiş çeşitlerini derledik. Artık bu kuruyemişlerimizi sizlere tanıtmaya başlayalım.

Pikan Cevizi

Severek tükettiğimiz ve tatlılarda, hamur işlerinde ve yiyecek süslemede bol miktarda kullandığımız ceviz bu kez farklı bir formda karşımızda duruyor. Amerika’ ya ait olan bu ceviz türü eski zamanlarda Kızılderililerin oldukça fazla sevdiği bir türdü. Sonraları Amerika’ nın ikliminin uygun olmasından dolayı burada da sevildi ve yaygınlaştı. Alışık olduğumuz kuruyemiş çeşitleri ile aynı görünmüyor olsa bile besin değerleri açısından son derece yararlıdır ve damak zevkimizden çok da farklı olmayan bir kuruyemiştir.

Kaju Fıstık

Birçoğumuzun severek tükettiği kaju fıstık son yıllarda Türkiye’ de oldukça yaygınlaştı ve benimsendi. Aslında bu kuruyemişin yetiştiği ülkeler Brezilya, Hindistan ve Afrika’dır. Bu kuruyemiş çeşidini ilginç yapan şey aslında bir meyvenin çekirdeği oluşudur. Kaju elması denilen ve elmanın dışında elmaya yapışık olarak duran çekirdek bizim bayılarak tükettiğimiz kaju fıstığın ta kendisidir. Yani kuruyemiş olarak tükettiğimiz kaju bir meyvenin gelişimine yardımcı olan çekirdeğidir. Kaju fıstığın tadı bu kadar güzelken kaju elmasının tadı kim bilir nasıldır desek herhalde birçoğunuzun hislerine tercüman olmuş oluruz..

Kurutulmuş Altın Çilek

Bir dönem altın çilek Türkiye’ de de kilo verdirdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı için popüler hale gelmişti. Birçok kişi altın çilek tüketerek kilo vermeye çalışmış, kilo veremeyen birçok kişi bu yönteme başvurmuştur. Kilo verdirmeye aşırı bir etkisi olmasa da yararlı bir meyvedir ve kurutulmuş hali de kuruyemiş çeşitleri arasında yer alır. Altın çilek genel olarak Güney Afrika ve İsrail’ de yetişmektedir. Lif açısından en zengin besinlerden biri olması sebebiyle de meyve hali de kurutulmuş hali de spor yapanlarca oldukça fazla tercih edilir. İçerisinde bol miktarda C vitamini ve B1, B2, B3 vitaminleri bulundurur. Ayrıca karoten ve benzeri mineral ve vitaminler bakımından da oldukça zengindir.

Daglet Noor Hurması

Hurma çeşitlerini genellikle Ramazan aylarında deneriz ve her çeşidini tek tek bilmesek de tatları konusunda bir fikir sahibiyizdir. Daglet Noor Hurması Cezayir ve Tunus’ ta yetiştirilen bir hurma çeşididir ve alışık olduğumuzdan biraz farklı olarak yarı kuru ve sakızlı bir türdür. Ev yapımı kurabiye ve benzeri şeylerde de oldukça fazla tercih edilen Daglet Noor hurmasının hafızaya çok iyi geldiği ve kanseri önlemede birebir olduğu söyleniyor.

Soyalı Fıstık

Soyalı fıstık aslında bildiğimiz bir fıstık türünün biraz daha farklılaştırılmış bir çeşididir diyebiliriz. Bayramlar ve misafirliklerde yemeye doyamadığımız yer fıstıklarının üzerinin soya ile kaplanmasıyla oluşur ve tahmin edilenin aksine tuzlu değil tatlı bir lezzeti vardır. En çok soya yetiştiren ve en çok soya tüketen ülke olarak Çin ve Japonya soyalı kuruyemişleri de oldukça seviyorlar. Son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan soyalı kuruyemişler birçok kişinin favori kuruyemiş çeşitleri arasına girmeye çoktan başladı. Yararları oldukça fazla olan soyanın kuruyemişinin olması bizler için bir artıdır fakat uzmanlar tarafından fazla tüketiminden kaçınılması gerektiği vurgulanıyor.

Çekirdek

Biliyoruz ki kuruyemiş çeşitlerinden çekirdek bizlere pek de ilginç gelmiyor. Fakat emin olun ki, yurtdışındaki insanlar için hayli garip bir durumdur. Onları genellikle evlerinde besledikleri papağanlar için aldıkları çekirdekleri biz heyecanlı anlarda hızla yemeye çalışıyoruz ve bitmeden bırakamıyoruz. Bu durum onlara garip gelse de galiba biz çekirdekten vazgeçemeyecek kadar çok seviyoruz.

Böcek Çerezleri

Son olarak bahsedeceğimiz kuruyemiş çeşitlerinden böcekleri seçmemizin sebebi, bizim fındık fıstık tükettiğimiz gibi Afrika’ da bu kuruyemiş olarak görülen böceklerin fazlaca sevilerek tüketilmesidir. Kafalarını kopartıp kızarttıkları böcekleri atıştırmalık gibi tüketmek onlar için oldukça lezzetlidir diyebiliriz.

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler