Hepimizin Aklındaki Soru: Kuruyemiş Kilo Aldırır mı?

Toplum olarak kuruyemişleri severek tüketiyor ve yeri geldiğinde pek çok tarif içerisinde kullanıyoruz. Ancak akıllara her zaman kilo aldıracağı sorusu da düşmüyor değil. ”Acaba ceviz kaç kalori?” ya da ”Antep fıstığı zayıflatır mı yoksa kilo mu aldırır?” tarzındaki pek çok soru sizi düşündürüyor olabilir. Ancak merak etmeyin bugün sıklıkla tüketilen kuruyemişlerin kaç kalori olduğuna açıklık getirdik. Bu sayede artık ”Kuruyemiş kilo aldırır mı?” sorusunun cevabını da öğrenmiş olacaksınız. Hangi kuruyemişin kaç kalori olduğunu ve ne kadar tüketmeniz gerektiğini sizler için derlediğimiz bilgiler sayesinde kolayca öğrenebilirsiniz.

Hangi Kuruyemişleri Tüketmeli?

Günümüzde ceviz, badem, yer fıstığı, fındık ve Antep fıstığı yüksek oranda yağ içeren kuruyemiş seçeneklerindendir. Dolayısıyla her gün bu tarz kuruyemişleri tüketirken biraz daha dikkatli olmak da fayda vardır. Şayet bu yağlı tohum cinsinden olan kuruyemişlerden tüketilecekse mutlaka yağ alımına sınırlama getirilmesi gerekir.

Diyet dönemlerinde kuruyemişlerden kesine kesin uzak durulması gerektiği de yanlış bir algıdır. Kuruyemişleri fazla tüketmek kilo alımını tetikleyebilir ancak dengeli tüketildiğinde kilo yakımı konusunda da destekleyicidir. Çünkü kuruyemişler içerisinde bulunan doymamış yağ asitleri, vücudun daha sağlıklı işleyişine yardımcı olur.

Ceviz

Flavonoid, protein, lif ve çoklu doymamış yağ açısından zengin olan ceviz, en sık tüketilen kuruyemişlerin bir tanesidir. 1 su bardağı ceviz yaklaşık olarak 704 kaloriye tekabül eder. Cevizin kilo kontrolü konusundaki en büyük etkisi içerisinde barındırdığı omega 3 ve omega 6 değerleri sayesindedir.

Enerji kaynağı açısından yüksek olan ceviz, yoğun iş programlarında çalışanların diyet dönemleri için oldukça idealdir. Ayrıca protein zenginliği sayesinde vejeteryan beslenmelerine de hitap eder. Antioksidan özelliği ise kanser ve alzheimer hastalıklarından korunmanıza destek olur.

Fındık

Çıtır ve taze lezzeti ile bilinen fındık, yaklaşık olarak %62 oranında yağ içerir. Fındığın protein kalitesi oldukça yüksektir. Yağ asitlerinin %9’u çoklu doymamış yağ, %82’si ise oleik asittir. Protein, vitamin, mineral, fenol bileşikler ve bitki lifleri açısından zengin olan kuruyemiş, B6 vitaminin yaklaşık olarak %25’ini karşılamaya yardım eder. 100 gram fındık, yaklaşık 640 kalori değerindedir.

Yer fıstığı

100 gram yer fıstığı yaklaşık olarak 490 kaloriye denk gelir. Ancak yer fıstığı yağ olarak omega 3 değerleri içerir. Dolayısıyla dengeli tüketildiği zaman kilo alımına neden olmaz. Aksine diyet programlarına rahatlıkla eklenebilir. Cinsel gücü artırma, kabızlığı önleme, kalp damar hastalıklarını engelleme, zihni açma, mide ekşimesini giderme gibi daha pek çok yönden faydası vardır. Ayrıca kasların daha güçlü ve dayanıklı hale gelmesine de destek olur.

Kaju

Hint fıstığı olarak da bilinen kaju; B vitamini, potasyum, fosfor, mineral ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Ancak fıstığın kavrulmuş ve çiğ haline göre kalori değerleri değişiklik gösterebilir. Çiğ kaju, kalp hastalıklarından bağışıklık sistemine korumaya kadar pek çok konuda destekleyicidir. 25 gramı yaklaşık olarak 138 grama denk gelir.

Antep fıstığı

Kalori değeri açısından uygun olan Antep fıstığı, en sağlıklı kuruyemiş seçeneklerinden birisidir. Vitamin, mineral, kalsiyum, lif ve potasyum değerleri açısından zengin olan bu kuruyemişin 100 gramı 560 kaloridir. 100 gram fıstığın 12 gramını lif oluşturur. Yüksek lif değerleri sayesinde hem kilo yakımına yardım eder hem de sindirim sisteminin düzene girmesini kolaylaştırır.

Badem

Tok tutucu özelliğe sahip olan badem; fosfor, bakır, magnezyum, mangan, protein ve E vitamini açısından oldukça zengindir. İçeriğindeki bu zengin besin değerleri sayesinde hem aşırı yeme krizlerini önler hem de kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Tok tutucu özelliği sayesinde diyet dönemlerinde de rahatlıkla tüketilebilir. 100 gram oranındaki kavrulmuş badem 597 kaloridir. Aynı orandaki kavrulmamış çiğ badem ise 570 kalori olarak bilinir.

Kabak Çekirdeği

Kilo verme döneminde destekleyici olan bir diğer kuruyemiş seçeneklerinden birisi de kabak çekirdeği. Normal şartlarda dengeli olarak tüketilen kabak çekirdeği kilo yakımını kolaylaştırır. 1 avuç kabak çekirdeği yaklaşık olarak 112 kaloriye denk gelir. Yani iki dilim ekmek ile hemen hemen eşdeğer düzeydedir. 100 gram çekirdek ise 569 kalori oranına sahip.

Karbonhidrat, protein, yağ ve lif açısından zengin olan kabak çekirdeğinin günlük alımlarda 15-20 gramı geçmemesi gerekir.

Kuru Kayısı

Potasyum, demir, magnezyum ve C vitamini açısından çeşitli olan kuru kayısı diyet dönemlerinin en güzel besin seçeneklerindendir. 10 gram kuru kayısı yaklaşık olarak 25 kaloridir. Örneğin: Ara öğünlerde açlığın bastırılması için 3-4 adet kuru kayısı tüketilebilir. Ancak diğer kuruyemişler gibi kuru kayısının fazlası da zarardır. Aşırı yenildiği zamanlarda şeker oranından dolayı kilo alımına sebebiyet verebilir.

Siz de sağlıklı ve doğal kuruyemiş lezzetinin tadına Hacıbaba Kuruyemiş farkı ile ulaşabilir, toptan siparişleriniz için ise İletişim Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler