Leblebi Deyip Geçmeyin: Sarı Leblebinin Birbirinden İlginç Faydaları

Sarı leblebi, kuruyemiş denildiğinde aklımıza gelen ilk yemişlerden birisidir. 7000 yıllık bir geçmişi olduğu söylenen ve Orta Doğu’dan çıktığı düşünülen leblebi, kültürümüzde de sıklıkla kullanılan yemişlerin başında gelmektedir. Peki, sarı leblebinin faydaları nelerdir, hangi vitaminler vardır? Sağlık açısından birçok faydası olduğu bilinen sarı leblebi, zengin vitamin ve mineral içeriği ile tam bir şifa deposudur. İçerisinde barındırdığı zengin A,C ve E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, bakır, potasyum ve yüksek miktarda sodyum içermektedir. Lif bakımından zengin olan sarı leblebi; kalp ve böbrek sağlığından, cilt ve saç sağlığına kadar birçok alanda fayda sağlamaktadır.

Sarı leblebinin faydalarını bu yazımızda sizler için derledik.

Açlığı Bastırır

Diyet yapanlara güzel bir haberimiz var; Sarı leblebi tüketerek açlığınızı bastırabilirsiniz. Böylece açlık krizlerini sağlıklı bir şekilde atlatabilir ve uzun süre tok kalabilirsiniz.

Kolesterole Birebir

Eğer günlük olarak 2 ya da 3 fincan sarı leblebi tüketiyorsanız; kötü kolesterol seviyeniz bu sayede sağlıklı düzeyde kalabilir. Sarı leblebi tüketiminin, kardiyolojik ve sinirsel rahatsızlıkları önleyebildiğine dair bazı akademik araştırmalar da bulunmaktadır.

Uyku Düzeni Sağlar

Sarı leblebi içerisinde bulunan zengin miktarda amino asitler, triptofan ve serotonin sayesinde uyku sorunu olan kişiler için oldukça faydalıdır. Uykudan önce tüketilmesi, bahsi geçen hormonların aktif hale gelmesini ve daha rahat uyunabilmesini de sağlayabilmektedir.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Sarı leblebi bol miktarda demir içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendiren mucizevî besinlerden birisidir. Sarı leblebinin bol miktarda tüketilmesi kansızlık gibi problemlerin çözülmesinde de yardımcı olmaktadır.

Enerji Verir

Sarı leblebi içerdiği zengin miktarda manganezyum, kalsiyum ve demir sayesinde vücudunuza enerji sağlar.

Anne Sütüne Faydası

Sarı leblebi bol miktarda folik asit içerdiği için anne sütü için oldukça faydalıdır.

Bir Adet Sarı Leblebi Kaç Kaloridir?

Sarı leblebi denildiğinde en çok sorulan sorulardan birisi ‘bir adet sarı leblebi kaç kalori’ sorusudur. Diyet yapan kişiler için sarı leblebi ideal bir atıştırmalık görevi görebilir. Neden mi? Çünkü yarım kâse sarı leblebi sadece 134 kalori değerindedir. Yetişkin bir insanın günlük alması gereken kalori miktarı ise 2000 kaloridir.

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler