Diyetinizi Güzelleştiren Süper Besin: Kuruyemiş

Kuruyemişler, tadına doyum olmayan ve akşamlarımıza renk veren oldukça lezzetli atıştırmalıklardır. Hangimiz, bir tabak dolusu çerezi afiyetle yerken mutlu hissetmedik ki? Birbirinden eşsiz tatlarıyla damaklarımızı şenlendiren kuruyemişler, sağlık açısından da vücudumuzu koruyor ve sistemlerimizi düzene sokuyor. İçerisindeki önemli ve sağlıklı mineraller, yüksek besin değerleri, verdiği doygunluk hissi ve çok daha fazlası ile kuruyemişler gönlümüzde taht kurmayı başarıyor.

Türünden türüne göre değişiklik gösterse de birçok kuruyemişin içerisindeki yararlı yağlar, kilo vermemize ve yağ yakmamıza olanak tanıyor. Bilinenin aksine yağ yakmak istediğimiz zaman, vücudumuzu sağlıklı yağlar ile beslersek kilo verme sürecimiz hızlanıyor. Haydi gelin birbirinden güzel kuruyemişlerin kilo vermede bizlere nasıl yardımcı olduğunu sizlere açıklayalım.

Kuruyemişler Doygunluk Hissi Verir

Kuruyemişler, içerisindeki besinler ve lifli yapıları sayesinde daha çabuk doymamızı ve açlık krizlerimizi bastırmamızı sağlıyor. Özellikle açlığın çok bastırdığı anlarda yenen bir avuç kuruyemiş yediğimizde, hem krizlerimizi durdurup hem de sağlıklı atıştırmalıklar tüketebiliriz. En bilinen kuruyemişlerden olan fındık, fıstık, badem ve cevizi ara öğünlerimizin yıldızları arasında sayabiliriz.

Sağlıklı Atıştırmalık

Kuruyemişlerin bize sağladığı bu doygunluk hissi sayesinde kalori açıklarımızı daha rahat verebilir ve düzenli bir şekilde yağ yakabiliriz. Aynı zamanda, diyet sırasında tok hissetmek de diyetin sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşıyor. Hem tok hissedip hem de kilo verdiğinizi gördükçe diyetinize daha çok bağlanacak ve hayalinizdeki görünüme çok rahat bir biçimde ulaşabileceksiniz.

Kuruyemişlerin Protein Oranı Yüksektir

Diyette karşımıza çıkan en büyük risklerden birisi, kalori açığı vermemiz sebebiyle kaslarımızın eksilmesidir. Vücudumuz her ne kadar yağ yaksa da açık kaloriyi karşılamak için kaslarımızdan da harcamaya başlar. Uzun süreli diyetlerde de vücutta güçsüzlük, duruş bozuklukları ve çabuk yorulma gibi rahatsızlıklar baş gösterir.

Bunun önüne geçmek için diyetimize mutlaka ama mutlaka yüksek protein oranlı yiyecekler eklemeliyiz. Protein, diyetteyken bile olsa kaslarımızı koruyarak sağlıklı bir şekilde kilo vermemize yardımcı olur. Kuruyemişler de içerdiği yüksek protein oranı ile süper atıştırmalıklar kategorisine girmeyi başarıyor. Özellikle fındık, fıstık ve badem gibi çiğ tohumların içindeki yüzde yirmiye varan protein oranı diyetteyken dinç kalmamızı sağlıyor. Öğün aralarınıza ve beslenme düzeninize bu besinlerden eklediğinizde ortaya çıkan farkı sizler de hissedeceksiniz.

Kuruyemişler Besin ve Vitamin Açısından Zengindir

Diyet zamanlarında, az yemeye odaklandığımız ve fazlalıklarımızdan kurtulmak istediğimiz için bazen yeterince beslenemiyoruz. Özellikle sıkı diyetlerde, gün içinde almamız gereken vitaminlerin çoğunu alamıyor ve vücudumuzun bir nevi dengesini bozuyoruz. Böyle durumlarda ise kolayca güçsüz düşebiliyor, dışarıdan gelen tehditlere karşı savunmasız kalıyoruz.

Yağ bakımından zengin fındık, badem, ceviz, fıstık ve çekirdekler özelikle B12 vitaminini arttırıyor. Ayrıca vücudumuzun üretemediği yağ asitlerinden olan omega 3 asitlerini de kuruyemişlerden alabilirsiniz. Magnezyum ve kalsiyum gibi vücudumuzun sık kullandığı ve hareket sistemimizi etkileyen mineraller de kuruyemişlerde bulunuyor. Aynı zamanda antioksidan etki gösteren kuruyemişler, zararlı maddelerin vücudumuzdan atılmasını da sağlıyor. Sizler de diyet listenize ve atıştırmalıklarınıza çiğ kuruyemişler ekleyerek almanız gereken besinleri alabilir, vücudunuzun dengesini kurabilirsiniz.

Hacıbaba Kuruyemiş Karışık

Bunun gibi daha pek çok yararlı özelliği bulunan kuruyemişlerin diyetteki faydalarını sizler için listeledik. Sağlıklı kilo vermek, gücünü koruyarak yağ yakmak ve diyetteyken bile tok hissetmek isteyenler için kuruyemişler bire bir! Yalnız sizleri uyaralım, diyetteki kişilerin kuruyemiş dengesini kaçırmamasını öneriyoruz. Fazla tüketildiğinde yoğun miktarda kalori alımına sebep olan bu kuruyemişleri günde sadece bir avuç tüketerek maksimum etkiyi gözlemleyebilirsiniz. Hacıbaba Kuruyemişin taptaze ürünleri fındık, fıstık, badem, çekirdek ve diğer tüm kuruyemişleri tüketmeye başlayın, sağlıklı bir şekilde kilo verin! 

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler