Fındık Yağı Yapımının Püf Noktaları

Kuruyemiş ailesinin en sağlıklılarından fındık hem kendisi hem de kendinden elde edilen yağı ile neredeyse çoğu derde iyi geliyor. Besin kaynağı olarak vücudumuza kattığı yararların yanı sıra, cildimize ve saçımıza uygulandığında da müthiş bir etki bırakıyor. Her iki türlü de faydasını gördüğümüz fındığı kullanarak siz de evinizde fındık yağı elde edebilirsiniz. Hemen Hacıbaba Kuruyemiş üzerinden son kalite fındıklarımızdan sipariş verin ve fındığın faydalarından siz de yararlanın.

Fındık Yağı Nasıl Yapılır?

Fındık yağı yapımındaki en önemli püf nokta soğuk press işleminin uygulanmasıdır. Hasat zamanı geldiğinde toplanan taze fındıklar, el birliği ile soyulur ve preslenerek yağı çıkartılır. Her ne kadar yapılışı basit gibi gözükse de aslında pek çok aşamadan oluşan ve uzun süre isteyen bir işlemdir. Evde fındık yağı yapmak istiyorsanız da küçük bir pressleme makinesi alabilir ya da blender ile tüm işlemleri halledebilirsiniz. Fakat fındık yağını iyi çıkarmak istiyorsanız, en etkili araç tabi ki pressleme makinası olacaktır.

Hacıbaba Kuruyemiş Fındık Yağı

Pressleme Makinası ile Fındık Yağı Yapalım!

Eğer evde kullanabileceğiniz tarzda küçük bir pressleme makinanız varsa fındık yağı yapımı sizin için çok kolay olacak. İşlemlere başlamadan önce makinanın alt bölümüne tepsi koymalısınız. Pressleme makinasının üst bölümünden fındıkları attığınızda, çıkacak olan yağ direkt olarak tepsinize akacak. Bu sayede herhangi bir uğraş vermeden fındık yağı elde edebileceksiniz. Burada önemli olan fındıklarınızın kaliteli ve taze olmasıdır. Bunun için ise adresiniz Hacıbaba Kuruyemiş. Hasat yapıldıktan sonra müşteriler ile buluşan taze fındıklara ulaşmak için hacibabakuruyemis.com web sitesine girmeniz yeterli.

Evde yaklaşık 1 kg fındık yağı elde etmek için 3-4 kg fındık kullanmanız gerekiyor. Bu fındıkların yağı çıkarken, kalan fındıkları da isterseniz fındık ezmesi olarak sofranızda tüketebilirsiniz. Böylece fındığın tüm yararlarından faydalanmış olacaksınız. Fındık yağı yapımını evde denerken dikkat etmeniz gereken bir diğer püf noktası ise yağın şişeleme vaktidir. Yağ tepsiye aktıktan hemen sonra şişelemek yerine 10-12 saat kadar bekletirseniz tam verim alacağınız bir yağ elde etmiş olursunuz. Belirli bir süre geçtikten sonra cam şişelerde yağınızı saklayabilirsiniz.

Blender ile Fındık Yağı Nasıl Yapılır?

Evinde pressleme makinası bulunmayanlar için pratik çözüm blenderdan geliyor. Eğer fındık yağı yapmak istiyorsanız blender, süt süzgeci ve fırın ekipmanları ile oldukça kaliteli fındık yağı elde edebilirsiniz. Süt süzgeci yerine yazma(tülbent) de kullanabilirsiniz. Fındık yağı yapımında önceliğiniz taze ve kaliteli fındık almak olmalıdır. İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi fındıklarınızı hacibabakuruyemis.com web sitemizden temin edebilirsiniz. Taze fındıklara ulaştıktan sonra ise ilk önce soymalı ve bir süre kurutmalısınız. Daha sonra fırında biraz kavurmanız yağının çıkması için yeterli olacaktır.

Kavrulan fındıklarınızı soğumadan blendera atmaya başlayabilirsiniz. Elinizdeki fındıklar tamamlanıncaya kadar blenderlamaya devam edin. İşleminiz bittiğinde elde ettiğiniz fındık karışımını tülbentten geçirerek yağını süzdürebilirsiniz. Bu yağı oda sıcaklığında 4-6 ay süre ile tutabilir ya da cam şişelerde saklayabilir ve gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Artık sağlıklı bir hayat ve canlı bir cilt sizleri bekliyor! Fındık yağının faydalarını cildinize ve saçlarınıza uyguladıktan sonra fark edeceksiniz. Aynı zamanda zengin içeriği ile sağlığınıza da büyük katkı sağlayacak. Siz de fındık yağı yapımına başlamak ve kaliteli fındıklara sahip olmak istiyorsanız hemen Hacıbaba Kuruyemiş web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Fındık ve diğer tüm kuruyemiş ürünlerini inceleyerek, dilediğiniz ürünü sipariş verebilirsiniz. Hızlı kargo ve uygun fiyat avantajlarıyla tüm kuruyemiş çeşitleri için Hacıbaba Kuruyemiş tek ve doğru adres!

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler