Fıstığın Faydaları: Hiç Bilmediğiniz Yönlerine Çok Şaşıracaksınız

Kimi besinler çay, kahve ve türlü içeceklerin yanında tüketildiğinde daha çok sevilir. Kuruyemişler bunların başında gelen gıdalar arasındadır. Kuruyemiş, çeşitli bitki ve meyvelerin işlenerek çerez haline geldiği şeklidir. En çok tüketilen yemişler arasında gelen fıstık da her mevsim yenen bir türüdür. Peki fıstığın faydaları nelerdir? Ham maddeleri nedir? Ne tür yiyeceklerle uyum içerisindedir? Bilgimize bilgi, soframıza renk katmak için gelin fıstığa biraz daha etraflıca bakalım.

Fıstık Nedir?

Fıstık; familyaları birbirinden farklı olan Antep fıstığı, yer fıstığı gibi bitkilerin meyvelerine verilen ortak bir addır. Sözgelimi Antep fıstığı; sakız ağacıgiller familyasının bir üyesiyken yer fıstığı baklagiller familyasından çıkar. Yüzyıllardır insanın gıdası olmaya devam fıstık sağlığa oldukça faydalıdır. Bu bakımdan tıp dünyasının alternatif çözüm önerileri arasında da yer alır. Birden çok türü olduğundan yetiştirilme ve faydaları yönüyle de farklılıklar gösterir. Her mevsim tüketebildiğimiz fıstıkların türlerine şöyle bir göz atalım.

Antep Fıstığı Nedir?

Antep fıstığı sakız ağacıgiller familyasına ait bir meyvedir. Şam fıstığı, yeşil altın olarak da bilinen Antep fıstığı Türkiye’de en çok sevilen ve tüketilen kuruyemişlerin arasında olup dünya Antep fıstığı üretiminde İran ve Amerika ile birlikte bizim ülkemiz başı çeker. Diğer birçok sebze ve meyvenin oluşumuna kıyasla farklılıklar gösterir. Türkmenistan, İran, Türkiye çıkışlı bir meyve olan Antep fıstığı bizde en çok Gaziantep, Şanlıurfa ve Siirt illerinde yetiştirilir. Bu sırayı Diyarbakır ve Malatya illerimiz takip eder. Tatlı ve hastalık konularında da kullanılan Antep fıstığının faydaları ne, derseniz incelememizi sürdürelim.

Antep Fıstığın Faydaları

 • Kalorisi bakımından yüksek, faydaları bakımından verimli olan Antep fıstığı zengin bir mineral ve vitamin deposuna sahiptir. A, C, D vitaminlerine sahip olan ve demir, magnezyum, kalsiyum minerallerini içeren Antep fıstığının faydaları libidodan hastalıklara değin geniş bir alanı kapsar.
 • İçinde bulunan kalori miktarı gereği enerji vericidir ve yorgunluğa da iyi geldiği bilinir.
 • Hücrelerimize zarar vermeyi, kanseri ve kalp rahatsızlıklarını önleyen antioksidan maddesini içerir.
 • Protein ve fosfor oranları sığır etine ve bazı meyvelere kıyasla daha fazladır.

 • Kan şekerinin yükselmesini önleyici özellikleri olduğundan kan şekerine yakalananlar için de tavsiye edilir.
 • Öğrencilerin ders çalışma ve türlü işlemsel faaliyetlerine yardımcı olması bakımından zihin açıcı olduğu bilinir.
 • İçinde bulunan lifler sayesinde sindirim sisteminin de dostudur.
 • Günlük yağ oranını karşılamak için bir günde ortalama on adet Antep fıstığı tüketmek yeterlidir.
 • Soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan öksürüğe iyi geldiği gibi enerji verici olması cinsel hayata da katkı sağlar.
 • Antep fıstığın faydaları cilt bakımında da öne çıkar. Cildimizin kuruluğunu önler, bizi UV ışınlarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
 • Antep fıstığın faydaları genel olarak bu şekildedir. Ancak hatırlatmak gerek ki yararlarını görmek için düzenli ve yeterli miktarda tüketmek gerekir.

Hacıbaba Online Kuruyemiş siparişi platformu ile Antep fıstığı çeşitlerine göz atabilir, birbirinden lezzetli Antep fıstığı seçeneklerine tek tık ile ulaşabilirsiniz.

Antep Fıstığıyla Fıstıklı Katmer Tarifi

Antep fıstığının faydaları yanında bir de onunla çeşitli yemek tarifleri vardır. Bunlardan fıstıklı katmerin malzemeleri ve yapılışına şöyle bir göz atalım:

İki adet yufka, sekiz yemek kaşığı toz Antep fıstığı, sekiz yemek kaşığı toz şeker ve dört yemek kaşığı kaymak gereklidir. Önce yufka tezgaha serilir, üzerine toz Antep fıstığı, toz şeker ve kaymak eşit oranda dağıtılır. Yufka dörde katlanarak kapalı hale getirilir. Daha sonra tavaya tereyağı sürülerek pişirilir ve servise hazır hale getirilir.

Pesto Soslu Fıstıklı Makarna

Makarna, özellikle üniversite öğrencileriyle özdeşleşmiş bir gıdadır. Buna karşın çeşit çeşit malzemelerle makarnayı zenginleştirmek de mümkün. Bunların biri de pesto soslu fıstıklı makarnadır. Bu yemeğin tarifiyse oldukça kolaydır. Makarna haşlanır. Makarnanın miktarına göre oranlamanız gereken havuç ve soğanlar doğranır. Ardından soğan, sarımsak ve havuçlar bir tavada kavrularak baharatlar eklenir. Haşlanmış makarnanın üzerine baharatlı karışımınız eklenerek karıştırılır. Üzerine de pesto sos ve Antep fıstığı eklenerek yemek hazır hale getirilir.

Yer Fıstığı Nedir?

Yer fıstığı baklagiller familyasına ait bir meyvedir. Günümüzün başta gelen yer fıstığı üreticileri Çin, Hindistan ve Nijerya olmakla birlikte Türkiye’de daha çok Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir. Tropikal ve ılıman iklimleri sever, ısıya ve güneşe ihtiyacı fazladır. Meyveleri toprağın altında oluşmaya başlar, ülkemiz koşullarındaysa ekimi için nisan ayında kollar sıvazlanır. Yer fıstığının faydaları bir yana yağıyla birbirinden farklı verimlilikler alınabilir. Yemeklik olarak kullanılabilmesi, pasta ve bisküvi yapımına katkı sağlaması da yağının faydaları arasındadır.

Yer Fıstığın Faydaları Nelerdir?

 • Yağ oranları %45 – 60, protein oranları %20 – 30, karbonhidrat ve vitamin oranları & 18 – 20 arasındadır. Yer fıstığı da eski zamanlardan bu yana insanların sofrasında yer eden bir gıdadır. Çeşitli rahatsızlıkları önleme ve olası riskleri önlemede tercih edilen bir meyvedir. İçinde taşıdığı maddelerin oranları oldukça yüksek olan yer fıstığı insan sağlığının yararına da kullanılır.
 • Bunların başında kanserle olan mücadelesi gelir. Özellikle mide kanserine iyi geldiği bilinen yer fıstığı düzenli şekilde tüketildiği zaman kanser riskini ciddi oranlarda aşağıya çeker.
 • Safrakesesinde ve böbrekte oluşan taşların sancılarını azaltma etkisi yer fıstığın faydaları arasında yer alır.
 • Yüksek tansiyonu önleyen, kalp ve damar hastalıklarına karşı direnç göstermemizi sağlayan oleik asitler de yer fıstığının içerdiği asitlerden biridir.

 • Kilo verme sürecinde diyet listesine eklenecek besinler arasında yer alır. Özellikle sabahları kahvaltının yanında tüketilen yer fıstığı midemizde bir tokluk hissi yaratarak obeziteyi tetikleyen nedenlere karşı da mücadele eder.
 • Antioksidan maddesini içermesi, serbest radikalleri önler, böylece sağlıklı bir vücuda ve enerjik bir bedene sahip olmanın ilk adımları da atılmış olur.
 • Ayrıca yer fıstığında E vitamini vardır. Bu vitamin hem antioksidanlarla birleşerek tüm toksinlere karşı kalkan işlevi görür, hem de cilt güzelliği ve sağlığı açısından işe yarar.
 • Omega 3 yağları içeren yer fıstığın faydaları bununla kalmaz. Söz konusu yağın saçların dökülmesini önleyici, saçları yumuşatıcı tesirleri yer fıstığıyla sağlanabilir.

Hacıbaba Kuruyemiş çeşitlerine online platformdan göz atabilir, siparişlerinizi tek tık ile kapınıza kadar getirebilirsiniz!

Yer Fıstıklı Üzümlü Kek

Birkaç tarif de yer fıstığı için verelim. Malzemelerine bir göz atmak isterseniz listeye bakabilirsiniz:

4 yumurta, 1.5 su bardağı şeker, 1 su bardağı süt, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 kabartma tozu, 1 vanilya, 1. 5 çay bardağı üzüm, 1 çay bardağı çekilmemiş yer fıstığı, yarım çay bardağı Hindistan cevizi, 1 paket toz çikolata sosu, 2. 5 su bardağı süt gerekir.

Yapılışı ise oldukça kolaydır: Çikolata sosu hazırlanır ve ılık kıvama getirilir. Yumurtaların sarıları ile beyazları birbirlerinden ayrılır ve beyazı köpük formuna getirilene dek çırpılır. Köpük haline geldiğinde yumurtanın sarıları ve şekerler katılarak çırpmaya devam edilir. Süt ve yağ katılır ve biraz daha çırpılır. Ardından un, vanilya ve kabartma tozu eklenerek karıştırılır. En sonunda fıstık ve üzümler de eklenerek yağlanmış fırına dökülür. Hindistan cevizini de serperek önceden ılık hale getirilmiş sos dökülür. On, on beş dakika dinlendirildikten sonra artık servise hazırdır.

Toptan kuruyemiş ihtiyaçlarınız için iletişime geçmeyi unutmayın!

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler