Lezzeti Kadar Şifası Da Öne Çıkıyor: Kuru İncirin Faydaları

Midemize giren besinlerin birçoğu, şartlar karşılandığı takdirde mutfağımızın farklı alanlarında da kendine bir yer bulur. Kuru incir bu bakımdan hem mutfağımızın hem de sağlığımızın en büyük dostlarından biridir.

Ülkemizde kuruyemiş seçenekleri ile de beraber tüketilen ve kompostosu da yapılan kuru incirin faydaları, lezzeti kadar dikkat çekiyor. Peki kuru incir nasıl elde edilir? Vücudumuza yarayan hangi vitamin ve mineralleri içerir? Hangi sorunlarımıza şifa olabilir? Hepsi sizin için derlediğimiz bu yazıda!

İncir Nerede Yetişir?

Anavatanı Akdeniz ve güneybatı Asya olarak bilinir. Dutgiller familyasına ait bir meyvedir. Kendi familyasının barındırdığı yüzlerce tür içinde ailenin meyve verebilen ender üyelerindendir. İncir ağaçları dişi ve erkek olmak üzere ikiye ayrılır. Dişi ağaçların meyveleri hem daha lezzetli hem de daha büyüktür.

Kuru İncirin Faydaları

Kuru incirin faydaları saymakla bitmiyor! İçerdiği yüksek oranlı vitamin ve mineraller adeta her derde deva niteliğinde. Uzmanlarca da sıklıkla önerilen besinlerin başında gelen kuru incirin faydaları sizin için derlediğimiz bu listede!

Hacıbaba Kuruyemiş’in kuru incir seçeneklerine göz atmak için tıklayın!

1. Kabızlık ve Sindirim Sorunlarına İyi Gelir

Kabızlık, tuvalete çıkmada güçlük çekme durumudur. Genellikle yüksek lif içeren besinler ile bu sorunu giderebilirsiniz. Kuru incir, büyük oranda besin lifi içermesi nedeni ile kabızlığa iyi gelir. Bununla beraber çeşitli sindirim sorunları da düzenli kuru incir tüketimi ile beraber giderilebilir.

2. Tansiyon Hastaları Kuru İncir Tüketebilir

Potasyum, tansiyon ve kan basıncını dengeleyen bir maddedir. Kuru incir potasyum bakımından zengin olduğu için bu rahatsızlıkları önleyebilir. Bu bakımdan yaşı ilerlemiş kişilere de sıklıkla önerilir. Olası bir tansiyon hastalığı riskini azaltmak için düzenli olarak kuru incir yiyebilirsiniz.

3. Diyabetik Beslenme Listenize Kuru İnciri de Ekleyin!

Çeşitli gıdalardan alınan şekerin sindirimi ve vücut tarafından emilimi kimileri için zor bir durumdur. Kuru incirin yüksek lif içermesi, bu rahatsızlıkları önleyebileceği anlamına gelir. Gerek diyabet hastaları gerekse diyabet riski taşıyanlar yeterli miktarda kuru incir yiyerek sağlıklarına kavuşabilirler.

4. İskelet Sisteminizi Güçlendirir

Kuru incirin faydaları saymakla bitmiyor, demiştik. Kalsiyum ve magnezyumu bolca bulabileceğiniz kuru incir kemik sağlığınıza ve iskelet sisteminize iyi gelir. Özellikle çocuklarda görülebilen kemik problemleri için kuru incir önemli bir tedavi yöntemidir.

5. Kilo Vermek İsteyenleri Piste Alalım!

Kilo almanın en önemli nedenlerinden biri de vücudun açlık yaşamasıdır. Eğer tokluk hissini sağlayabilecek besinler tüketirseniz, yeme aralığınızı uzatabilir böylece sıkı bir diyet yapabilirsiniz. Kuru incirden alınan yüksek orandaki besin lifi, midede tokluk hissi yaratır, bu da sık sık yemek yiyenlerin alabileceği bir önlemdir.

6. Kalp ve Damar Hastalıklarının Düşmanı

Kuru incir, yaşa bağlı oluşabilecek kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelen bir meyvedir. İçerdiği potasyum ile yüksek tansiyonunuz dengelenir ve buna bağlı yaşanabilecek kalp hastalıkları önlenebilir. Ayrıca incir yapraklarından hazırlayacağınız çay da kandaki triglisterit denilen yağı dengeler.

7. Fazla Kolesterole Karşı Kuru İncir Yiyin

Pektin denilen maddenin bilinen en önemli özelliklerinden biri jel oluşturmasıdır. Bu nedenle gıda endüstrisinde yaygın şekilde kullanılır. Sindirim sistemi ile teması halinde yüksek kolesterolün vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Düzenli kuru incir tüketimi sayesinde pektin maddesine doğal yollarla kavuşabilirsiniz.

8. Gribal Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde özellikle salgın zamanlarında başımızı ağrıtan gribal enfeksiyonlara karşı kendimizi savunabiliriz. Bunun en doğal yöntemlerinden biri kuru incir tüketimidir.

9. Hücrelerin Yenilenmesini Sağlar

A vitamini, C vitamini, potasyum, demir, kalsiyum gibi maddeler açısından zengin olan kuru incirin faydaları hücrelerimize de yansımaktadır. Saydığımız bu maddeler, hücre yenilenmesini sağlayarak düşük enerjiye karşı da savaş açar.

10. Cilde İyi Gelir

Zaman geçtikçe hala dinç ve genç görünmek isteyen yüzlerin yemeleri gereken bir meyvedir. Kuru incir, cildi korur ve besler. Daha zinde ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için kuru incir tüketebilirsiniz.

11. Kanserli Hücrelerle de Savaşır

Antioksidan özelliği ile özellikle meme kanserine olan etkileri kuru incirin kanserli hücrelere karşı tedavide kullanılmasını da sağlar. Antioksidanlar aynı zamanda kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini de düşürür.

12. Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sisteminizi güçlendirici onlarca farklı yöntem bir yana, bunu doğal yollarla sağlayabilirsiniz. Kanser başta olmak üzere bütün hastalıklarla bağışıklık sistemimiz ciddi bir savaşa girer. Bu nedenle dirençli, güçlü bir bağışıklık sistemi sağlıklı bir vücut için gereklidir. Zengin vitamin ve mineralleri sayesinde kuru incirin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Toptan kuru incir seçenekleri için Hacıbaba Kuruyemiş’i ziyaret edebilirsiniz!

Kuru İncirin Besin Değerleri

Kuru incirin faydaları, içerdiği besin değerleri ile doğru orantılıdır. Bileşenlerine bakarak neden bu kadar güçlü bir meyve olduğunu bir kez daha anlayabiliriz! Öncelikle uzmanlarca da söylenen bir gerçek var ki, 1 adet kuru inciri 1 meyve yerine tüketebilirsiniz. Kuru incirin 1 tanesi; 50 kaloridir. Yine tek bir kuru incirde yaklaşık 12.77 gram karbonhidrat, 0.66 gram protein, 0.19 gram yağ, 1.96 gram lif, 2 miligram sodyum ve 136 miligram potasyum bulunur. Kalsiyum, demir, A vitamini ve C vitamini açısından da zengin oranlara sahiptir.

Kuru İncirin Diğer Kullanım Alanları

İncir, mutfağınızda geniş yer bulabilecek bir meyvedir. En çok reçeli ile bilinmesinin yanı sıra birçok tatlıda da kullanılır. Hamur işleri içinde de değerlendirebileceğiniz incir bu sayede şekeri azaltmak isteyenlerin besin kaynaklarının da başında geliyor. Çay olarak ve çay karışımlarında da incir sıklıkla görülür. Güzel bir atıştırmalık olmasının yanında kuş gibi evcil hayvanların da yemi olarak kullanılmaktadır.

Siz de güçlü bir bağışıklık sistemi, çabuk yaşlanmayan bir cilt, sert kemik yapılarına ve daha onlarca sağlıklı özelliklere kavuşmak istiyorsanız kuru incirin faydaları ortada! Peki nereden temin edebiliriz? Bunun için gidilebilecek en iyi adres Hacı Baba’dır. Vakumlu paketler eşliğinde, tazeliği korunarak siparişlerinizi bekleyen Hacı Baba aynı zamanda internet üzerinden kargo takibine de imkan tanıyor. Antalya, İzmir, Bursa, Eskişehir, İstanbul gibi ülkemizin çeşitli kentlerinden onlarca şubesini de ziyaret ederek alışverişlerinizi yapabilirsiniz! Organik ve doğal gıda imkanlarını size sunan Hacı Baba, sağlıklı ve kaliteli ürünleri ile alıcılarının memnuniyetini kendine amaç ediniyor.

İncir Nasıl Kurutulur?

Gelelim onlarca derde deva olan incirin nasıl kurutulduğuna. Besin değerleri bakımından çok zengin olan toptan kuru incir en çok kurutulan meyvelerden biridir. Kurutma işlemi içinse birkaç farklı yöntem vardır. İşte bunlardan bazıları!

1. Güneşte İncir Kurutma

Güneşte incir kurutma en çok tercih edilen kurutma yöntemidir. Kurutulacak incirleri ilk önce bol su ile yıkayın. Yıkadığınız incirlerin üzerinde arta kalan suları temiz bir havlu ya da kağıt mendil ile alın. Bıçak yardımı ile inciri ziyan etmeyecek şekilde sapları kesin ve çürük kısımlar varsa onları da ayıklayın. Yine bıçak yardımı ile inciri baştan sap kısmına doğru ortadan ikiye keserek ayırın. Islak kalan kısımları varsa yine temiz bir havlu ile nemini alabilirsiniz.

Şimdi bir tel ızgaraya ihtiyacımız var! Tel ızgaranın üzerine, incirlerin hava almasına engel olmayacak temiz bir tül ya da tülbent serin. Tel ızgara yerine tepsi de kullanabilirsiniz. Kestiğiniz ve çürüklerinden ayıkladığınız incirleri birbirlerine değmeyecek şekilde beze serin. Yine üzerini de incirlerin hava almasını sağlayacak ince bir bezle örtün. Üzeri incirle kaplı tel ızgara da tepsinizi şimdi güneş alan temiz bir yere koymanız gerekiyor. Gün içerisinde ikişer saatte bir kontrol ederek kuruyan incirleri toplayın. Tamamen kuruma için, incirlerin yüzlerini ara ara çevirin. Kurutuma işleminiz, güneş sıcaklığına göre ortalama 5 ya da 7 gün sürebilir.

2. Fırında İncir Kurutma

Bir diğer yöntem de fırında kurutmadır. Bunun için ilk olarak incirleri bol su ile iyice yıkayın. Artan suları yine temiz bir havlu ile alabilirsiniz. Bıçak yardımı ile sap kısmını ve çürükleri çıkarın. Baş kısmından sap kısmına doğru bir kesik atarak inciri ortadan ikiye bölün. İncirleri birbirilerine temas etmeyecek şekilde fırın tepsisine dizin. Fırının sıcaklığını 43 ile 46 arası bir dereceye getirin.

Önemli ipucu: Fırının kapısını hafif aralık bırakarak oluşabilecek nemi önleyin. Saatte bir incirlerin durumunu kontrol ederek diğer yüzlerini çevirin ve tekrar fırına verin. 10 ile 12 saat arası bir sürede incirlerinizi kuruyacaktır. İncirleri sıktığınız suyu çıkmıyorsa ve nemli de değilse işlem tamamlanmış demektir. İncir kurularını bez torbalarda içine birkaç defne yaprağı koyarak kuru ve serin yerlerde saklayabilirsiniz.

8 Yorum

Atıfet Özgün

Neme dikkat ettiğin mümkün olduğu kadar. Bunun için fırını biraz açık bırakmanız işinizi kolaylaştırır. Nemli olduğu zaman bütün emekleriniz ziyan oluyor o kadar incir çöpe gidiyor

emel

Kışın özenle tükettiğim iki şeyden biri pekmez biri kuru incir. Ne üşüyorum ne hastalanıyorum. Gerçekten ciddi oranda sağlıklı yapıyor insanı. Hastalıktan nefret ederim o yüzden bu yıl da yemeye başladım yine.

İmdat Yılgın

Kışın özenle tükettiğim iki şeyden biri pekmez biri kuru incir. Ne üşüyorum ne hastalanıyorum. Gerçekten ciddi oranda sağlıklı yapıyor insanı. Hastalıktan nefret ederim o yüzden bu yıl da yemeye başladım yine.

emel l

ben sizden birkaç kere temin etmiştim geçtiğimiz zamanlarda. oldukça iyiydi, iyi korunmuştu. hala öyleyse almaya devam ederiz 😀

Sultan Hızlı

Ben bir kere güneşte birkaç kere fırında kuruttum. Fayda olarak bilemem ama tat olarak aralarında ciddi ölçüde farklar oluyor. Güneşte kuruttuğunuzda tadını daha iyi alabiliyorsunuz açıkcası. Ama her seferinde öyle bir imkan olmuyor tabi fırında kurutuyor insan.

osman umut

kuru kayısının kilosu ne kadar?

Zeliha Nur Tek

meyvenin bütün kuruları çok iyidir meyvenin kendisinden daha çok severim. elimde olsa portakal falan da kurutacam 😀 😀

Felan filan

Faydaları başlığı altında kuru ÜZÜM yazmışsınız

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler