Şifa Kaynağı ile İlgili Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey: Kuru Üzümün Faydaları

Kurutulmuş meyveler, normal meyvelerden ortalama iki katı fazla fayda sağlar. Elbette buna oranla kalori miktarında da artış gösterir. Kuru meyveler, düzenli ve ölçülü miktarda tüketildiği zaman sindirim, solunum, cilt, böbrekler ve daha pek çok farklı bölgemizde oluşan sorunlara birer ilaçtır.

Kurutulmuş meyvelerin bir diğer avantajı ise raf ömürleri uzun olduğu için mevsimleri dışında da tüketebilirsiniz. İçerdiği mineral ve vitaminlerle adeta doğal antibiyotik olan kuru üzümün faydaları da saymakla bitmiyor. Yorgunluk ve stresi geri püskürtmek, enerjinizi tekrar kazanmak kuru üzümün size sağlayacağı artıların yalnızca birkaçıdır. Bu mucizevi besini düzenli olarak yersek vücudumuzda neler olur? Besin değerleri nelerdir ve nasıl kurutulur? Hepsi daha fazlası bu yazıda!

Kuru Üzümün Besin Değerleri

Kuru üzümün faydaları, içerdiği besin değerlerinden kaynaklıdır. Bileşenleri de siyah ve beyaz üzüme göre farklılıklar gösteriyor. Beyaz kuru üzümlerin 100 gramı yaklaşık 304 kaloridir. Günde bir avuç tüketmeniz halinde ise 121 kalori almış olursunuz. Yine 100 gramında yaklaşık 67 gram karbonhidrat, 3.5 gram lif, 3 gram protein, 1.3 gram yağ, 13 – 14 miligram C vitamini, 810 ile 815 miligram arası potasyum, 77 miligram da kalsiyum bulunur. Siyah üzüm kurusunun ise 1 adedi ortalama 47 kaloridir. 1 çorba kaşığı siyah kuru üzümde; 10 ile 11 gram arasında karbonhidrat, 0.35 gram protein, 0.03 gram yağ, 145 miligram potasyum ve 15 – 16 miligram arası kalsiyum vardır. Peki böylesine zengin bir meyve olan kuru üzümün faydaları neymiş? Bir öğrenelim!

Kuru Üzümün Faydaları

Günün en önemli öğünlerinden biri olan sabah kahvaltısında kuru üzüm yemeniz için çok sebebiniz var. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerin büyük bir kısmını kahvaltıda kuru üzüm yiyerek karşılayabilirsiniz. Bu minik hazineyi düzenli olarak tükettiğiniz takdirde mideniz başta olmak üzere tüm bedeninizi mutlu edersiniz. Yaygın bilinen faydalardan biri üzüm kurusunun kabızlığa iyi geldiğidir. Ancak doğa harikası olan bu meyvelerin bugüne dek keşfedilen daha onlarca yararı var.

Hacıbaba Kuruyemiş’in kuru üzüm seçeneklerini incelemeyi unutmayın!

1. Tansiyon için Birebir

Kuru üzümün özellikle hipertansiyona iyi geldiği bilinmektedir. Bu tür şikayetleri olan insanlara uzmanlar tarafından önerilen besinlerin başında kuru üzüm gelir. Kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olur ve kalp sağlığınızın da dostudur. Bu açıdan yaşı ilerlemiş insanlara da hitap eder.

2. Enerji Deposudur

Önemli bir sınava ya da bir mülakata gidiyorsunuz diyelim. Enerjinizi yeterince kazanmadan başarılı olma şansınız daha düşüktür, değil mi? Kuru üzüm, içinde bulundurduğu demir sayesinde kansızlık ile mücadelenize yardımcı olur. Ayrıca B kompleks vitaminleri olarak da bilinen B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 vitaminlerini içerir. Bu vitaminlerse vücutta yeni kan üretmek için gerekli olan maddelerdir. Kuru üzümün karbonhidrat açısından da zengin olması, enerji dolu bir kahvaltı yapmanızı sağlar.

3. Unutkanlığa İyi Gelir

B1, B2 vitaminlerini içermesi yönü ile unutmalara karşı da tüketilebilecek önemli bir besindir. Özellikle iş hayatına adapte olmuş ve yoğun bir tempoda çalışan bireylerin sık karşılaştığı bir durum olan unutkanlık, düzenli ve ölçülü miktarda kuru üzüm tüketilerek aşılabilir.

4. Kışları Kuru Üzümle Isınabilirsiniz!

İyi bir enerji kaynağı olduğunu söylediğimiz kuru üzümün faydaları, sizi dört mevsimde de buluyor. Özellikle kış aylarında vücudunuz üşüme, titreme gibi reaksiyonlar veriyorsa, yeterli miktarda kuru üzüm yiyerek bunu azaltabilirsiniz.

5. Vücudunuzun Temiz Kalmasına Yardımcı Olur

Bir gece ıslatıp beklettiğiniz üzüm kurularının suyunu içmeyi deneyin! Karaciğer ve böbreklerinizin temizlenmesi için verilebilecek en güzel reçetelerden biri de kuru üzüm suyudur.

6. Kemik Bakımı İçin Gerekli Kalsiyum Kuru Üzümde!

Bildiğiniz gibi özellikle de çocuklarda kemik gelişimi önemli bir hadisedir. Kemik gelişiminin normal seyri halinde devam etmesi için kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Kuru üzüm de, süt ve süt ürünleri gibi zengin kalsiyum içerir. Özellikle yoğurt ile kuru üzümü karıştırarak yerseniz kemiklerinizin ihtiyaç duyduğu kalsiyumu sağlamış olursunuz. Yine iskelet sistemini güçlendiren boron maddesi de üzüm kurusundan elde edebileceğiniz bir maddedir.

7. Eklem Rahatsızlıklarına Karşı Önlem Alabilirsiniz

Osteoporoz hastalığı, dediğimiz kemiklerin kırılma ihtimalinde yaşanan artış ve eklem rahatsızlıkları için vücudunuzun bol miktarda potasyuma ihtiyacı vardır. Ölçülü yediğiniz takdirde kuru üzümden potasyum elde edebilir ve eklem rahatsızlıklarına karşı önlem alabilirsiniz.

8. Yaşlanmayı Geciktirir ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Üzüm kurusu, antioksidan özelliklere sahiptir. Hücre yapılarını olası tahribatlara karşı korur. Böylece yaşlanmayı geciktirici etkileri vardır ve bağışıklık sisteminizin de güçlenmesini sağlar.

9. Cilt Sorunları Yaşayanlar İçin Mucize Meyve!

Akne gibi cilt problemleri yaşayanlar sıklıkla potasyum ve magnezyuma ihtiyaç duyarlar. Bu iki mineral daha dinç bir cilde kavuşmanızı sağlayan başlıca maddelerdir. Düzenli tüketirseniz üzüm kurusu bu gibi cilt problemlerinizi giderebilir.

10. Kilo Almak İçin Kuru Üzüm Yiyin!

Kuru üzüm, kolesterol sorunu yaşamadan kilo almak isteyenlerin adresidir. Aşırı zayıflıktan şikayet edenler kilo yapıcı vitamin ve minerallere sahip bu meyveyi düzenli olarak tüketebilirler. Hem yüksek enerji hem de kilo alımını kuru üzüm ile sağlayabilirsiniz.

11. Anemi Tedavisi İçin İlacınız Kuru Üzüm Olabilir

Olası bir anemi hastalığında gözler her zaman demiri arar. Kuru üzüm zengin bir demir kaynağıdır. Kan oluşumuna yardımcı olan maddelerin yanında demir eksikliğinizi de bu sayede giderebilirsiniz.

12. Göz Bakımınıza Yararlıdır

İçerdiği bileşikler sayesinde, hücre ve DNA’lara zarar veren serbest radikallerden kuru üzüm sayesinde korunabilirsiniz. Yaşa bağlı göz hastalıklarına karşı planlı kuru üzüm tüketimi uzmanlarca önerilen tedavilerin başında gelir.

13. Ağız Bakımı İçin Kuru Üzüm Şart

Oleanolik asit denilen bileşiğe sahip kuru üzüm, ağız bakımında da sizin arkadaşınızdır. Göz rahatsızlıklarının yanında ağız bakımı için de üzüm kurusu muhteşem bir devadır. Özellikle çocuklarda görülen diş çürükleri ve zayıf dişlere karşı günlük olarak kuru üzüm tüketebilirsiniz.

14. Libido Arttırıcı Etkisi Vardır

Kuru üzümün faydaları saymakla bitmiyor! Arginin adı verilen amino asit, libido arttırmaya yardımcı olur ve erkeklerde ereksiyon problemlerinin de tedavisinde kullanılır.

Siz de cilt problemlerinden kemik hastalıklarına, enerji düşüklüğünden yüksek tansiyona kadar onlarca değişik problemlere kuru üzümle çare bulabilirsiniz. Artık kuru üzüm faydaları dediğimiz zaman bunların neler olduğunu biliyorsunuz. Dünya mutfağında da kendine çok farklı alanlarda yer bulan bu meyveyi, Hacı Baba’dan temin edebilirsiniz. Diğer meyveler gibi kuru üzüm de vakumlu paketlerle gönderilir. Böylece herhangi bir bozulma ihtimaline karşı kesin önlem alınmış olur. İnternet üzerinden kargo takibini yapabileceğiniz gibi, onlarca farklı şehirde yer alan şubelerine giderek birebir alışveriş de yapabilirsiniz! 

Toptan kuru üzüm ihtiyaçlarınız için Hacıbaba Kuruyemiş'i ziyaret etmeyi unutmayın!

Üzüm Nasıl Kurutulur?

Kuru üzümün faydaları bedenimiz için çok caziptir. Gelgelelim, üzüm kurularını nasıl elde edebiliriz? Aslında üzümü kurutmak oldukça kolaydır. Evde basit yöntemlerle yapabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta üzümün rengidir. Beyaz üzüm ile siyah üzümün kurutulma yöntemleri birbirinden farklılık gösterebilir. Önce beyaz üzüm nasıl kurutulduğuna bir bakalım.

Beyaz Kuru Üzüm Kurutma Yöntemi

Beyaz üzümleri kurutmak için potas adındaki sodalar kullanılmalıdır. 15 litre suyun içine 1 çay bardağı potas ve 1 çay bardağı da zeytinyağı ilave ederek karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra kurutmak istediğiniz üzümleri güzelce yıkayın ve sermek için güneşli bir alan hazırlayın. Güneşli alana üzümleri koymak için bir bez serin ve yaptığınız karışıma üzümlerinizi iyice batırıp çıkarın. Batırıp çıkarma işleminden sonra bezin üzerine koyacağınız beyaz üzümler, 7 ile 10 gün arasında kurumuş olacaktır.

Siyah ve Koyu Renkli Kuru Üzüm Kurutma Yöntemi

Koyu ya da siyah renkli üzümleri öncelikle iyice bir yıkayın. Kurutmak için güneşli, temiz bir alan belirleyin. Bu alanın tozlu, topraklı olmamasına dikkat edin. Şimdi hasır gibi kimyasal içermeyen bir bezi bu alana serin. 1 litrelik suyun içine 100 gram meşe külü atarak iyice karıştırın ve kaynatın. Kaynattığınız karışımı ılık hale gelene kadar bekletin ve kül dibe çökünce üzerindeki suyu alarak tekrar kaynatın. Kaynattığınız bu suyun üzerine bir çay kaşığından daha az miktarda zeytinyağı ekleyin ve karıştırın. Yıkadığınız üzümleri, bu suya batırıp çıkarın. Tüm üzümlerin bu suya iyice girip çıkmasına dikkat edin. Güneşli ve temiz bir alana serdiğiniz bezin üzerine artık üzümlerinizi koyabilirsiniz. Günde en az bir defa olmak üzere üzümleri çevirerek kurutma işlemine devam edin. Kısa sürede kuru üzümleriniz hazır olacaktır.

Kuru üzümün nasıl kurutulacağı hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Üzüm Nasıl Kurutulur?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler