Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir? Bu Bilgilere Çok Şaşıracaksınız!

Altın renginde, altın şekilde ve altın kadar değerli… Ülkemiz topraklarında yetişen en lezzetli meyvelerden bir tanesi de kayısıdır. Bereketli ürün vermesi ile üreticisinin yüzünü güldüren, muhteşem tadıyla tüketicisini kendine bağlayan ve sağlık katan bir meyvedir. Kayısı hem taze hali hem de kuruşuyla mutfaklarımıza, sofralarımıza sık sık konuk oluyor. Bu nedenle kuru kayısı faydaları, en az tadı kadar on planda! Bu yazıda, bu lezzetli kuruyemişi seven sizler için kuru kayısı faydaları ve kullanım alanlarını derledik!

Kadim Bir Yöntem: Kuru Kayısı

En çok tüketilen kuruyemişlerden biri olan kuru kayısı faydaları nedeni ile insanların yüzyıllardır tükettiği bir besin… Bunun en güzel kanıtlarından biri, kuru kayısının pek çok farklı ülkenin mutfağından alınmış olan tariflerde karşımıza çıkması. Dünyanın en büyük kuru kayısı üreticisi olan ülkemiz, bu konuda oldukça şanslı bir konuma sahiptir. Türkiye, dünya kuru kayısı üretiminin %95’ini üstlenmiş durumdadır.

Kuru kayısı, dalından toplanan en kaliteli hasat kayısıların, çekirdekleri çıkartıldıktan sonra endüstriyle yöntemlerle kurutulması ile elde edilir. Bu işlemin özellikle doğru anda toplanan kayısı ile yapılması önemlidir. Fazla olgunlaşmış ya da heniz olgunlaşmamış kayısıyı kurutmak, kuru kayısı faydaları açısından negatif etkiye sahip olacaktır.

Kuru kayısının benzersiz altın sarısı rengi, sülfür dioksit ile elde edilmektedir. Sülfür, kayısının tadını değiştirmeden ve faydalarını eksiltmeden ona sarı rengini vermektedir. Sülfür kullanılmadan elde edilen kayısıya da gülkurusu denmektedir. Günkurusu, kuru kayısıya oranla daha köyü bir renge ve daha yumuşak bir dokuya sahiptir.

Altın Gibi Değerli: Kuru Kayısının Besin Değerleri

Kuru kayısının yetiştiği bölgeleri ve ihtiyaç duyduğu iklimi inceledik… Şimdi, bu altın rengi lezzetin altın gibi değerleri yararlarına bakma zamanı!

Kuru kayısı faydaları, içindeki besin değerleri ile ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda bu kuruyemişi bir mutlivitamin kapüslü gibi düşünmek mümkün! Kuru kayısı vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Kuru kayısı faydaları listesine, vitaminlerden başlayalım.

  • Kuru kayısı içerisinde E vitamini bol miktarda bulunmaktadır. E vitamini, özellikle cilt sağlığı için oldukça faydalı bir vitamindir. Bu nedenle kayısı ek çok kozmetik ürünün içerisinde karşımıza çıkıyor! Kuru kayısı faydaları arasında göz sağlığı da yer almaktadır. verdiği A Vitamini ile gözleri destekler.
  • Kuru kayısı faydaları sıralamamasına minerallerle devam edelim. Potasyum, kuru kayısı içerisinde yer alan minerallerin başında yer alıyor. Potasyum zengini olarak bilinen muz ile kıyaslandığında, bu maddeyi üç kat daha fazla içermektedir. Bunun yanısıra kuru kayısı içerisinde bol miktarda demir de yer almaktadır. Kansızlık şikayeti olanların gündelik beslenme düzenlerine kuru kayısı eklemleri önerilmektedir.

Her Güne Yemek İçin Üç Neden! Kuru Kayısı Faydaları

Kuru kayısı faydaları ile beslenme düzeninize eklemeniz gereken kuruyemişler arasında yer alıyor. Eğer lezzetinden başka bir sebep arıyorsanız, sizi ikna etmeye hazırız! Her gün kuru kayısı yemek için size üç neden sunuyoruz!

1. Kan ile ilgili Rahatsızlıklara Son Verir

Kuru kayısı faydaları, kandan başlıyor! İçerisindeki maddelere bakarken de söz ettiğimiz gibi, kuru kayısı bol miktarda demir içermektedir. Bu nedenle de halk arasında kansızlık olarak da adlandırılan anemi rahatsızlığına iyi gelmektedir. Hemoglobin yanı kırmızı kan hüceleri üretimi için de demir gerekmektedir, ki bu da kuru kayısı içerisinde bol miktarda var!

Kan ile ilgili kuru kayısı faydalarından bir tanesi de yüksek basınçla alakalı… Kuru kayısı, yüksek kan basıncının düşürmek için ideal bir beşindir. Kan sağlığına iyi geldiği için de kalp hastalıkları ile mücadelede ideal bir yardımcıdır.

Kuru kayısı faydaları arasında, kan pıhtılaşmasına verdiği destek de var. Bu değerli kuruyemiş içerdiği K Vitamini sayesinde kan pıhtılaşması sorunu yaştan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

2. Işıltılı Bir Cildin Anahtarı

Güzel bir cilt için kuru kayısı faydaları işinize yarayabilir! Öncelikle içerdiği E Vitamini sayesinde kuru kayısı cildinize oldukça faza fayda verir. Günlük kuru kayısı tüketiminin yanısıra kuru kayısı yağını cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Sadece rutin kullanımda değil, acil zamanlar için gereken pratik öneriler için de kuru kayısı aradığınız anahtar olabilir. Güneş yanıkları, kaşıntılar, egzama, uyuz gibi cilt rahatsızlıklarına kuru kayısı suyu doğal bir çözüm sunmaktadır. Tatilde pek çoğumuzun yaşadığı cildin kuruyup dökülmesi karısında da etkilidir.

3. Diyet Yapanların Yardımcısı

Kuru kayısı faydaları arasında diyet menülerine verdiği destek de yer alıyor. Sindirim sistemini çalıştırıcı ve metabolizmayı harekete geçirici etkisi olan kuru kayısı, şişkinliği engelliyor. Diyet yapıyorsanız ve özellikle de akşam yemekleri sonrasında şişkinlik sıkıntısı çekiyorsanız, yemekten önce kuru kayısı yiyerek bu durumu dengeleyebilirsiniz.

Kuru kayısı, içerisindeki petkin sayesinde kabızlık şikayetine karşı doğal bir savaşçıdır. Petkin, kabızlık şikayeti olan kişilerin vücudundaki şu seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur. Bu değerli kuruyemişin içerisindeki selüloz da aynı zamanda benzer rahatsızlıklarla savaşır. Bağırsakların daha yoğun çalışmasını sağlayarak kabızlığı ortadan kaldırır.

Kayısının Anavatanı Türkiye

Kayısı, karasal iklim şartlarının mutfaklara kazandırdığı lezzetlerden bir tanesidir. Bu nedenle de özellikle Asya’da bol miktarda yetişmektedir. Taze kayısı üretimi konusunda dünya lideri olan Özbekistan’nın hemen arkasında ülkemiz gelmektedir. Türkiye dışında İran, İtalya, Cezayir ve Fransa da dünyanın en çok kayısı üreten ülkeleri arasında yer almaktadır.

Kayısı ağacı, meyve vermek için kuru bir havaya ihtiyaç duyar. Soğuk havalara karşı da oldukça dayanıklıdır. Yaz aylarının güneşli, kış aylarının yağışlı ve soğuk geçtiği ülkeleri tercih eder, doğal olarak buralarda yetişir. Mevsiminde taze olarak da tüketilebilen kayısı, yılın geri kalanlarında kuru olarak da tüketilebilmektedir. bu sayede 12 ay boyunca mutfaklarda kendine yer bulur.

11 Yorum

Ahmet

Kaysı, kendi içinde sakladığı panzehirlerle altın standartlarını tutturdu.

Gizem Efe

Gerçekten çok faydasını gördüğüm ve severek tükettiğim bir ürün. Özellikle yıllardır hacıbaba’dan alırız. Bu kadar mı leziz olur, emeğinize sağlık <3

gülüfer darçın

Gerçekten çok faydalı gördüğüm ve severek tükettiğim bir ürün çok lezzetli görünüyor ellerinize emeğinize sağlık

inci akkus

çok severim

Nilufer

Kansizliga birebir guzellesmek icin vazgecilmez bir meyve

Sipirwomin

Ülkemizde bol miktarda olduğu için çok şanslıyız . Yaz kış tüketebiliyoruz. Rabbimin en güzel nimetlerinden 🙂

Esraa

Çok faydalı bilgiler

Gülcan Dırama

Özellikle çocuklarda, hamillerde çok yararlı.

Hatice Atav

Kuru kayısıyı mutfagimdan hiç eksik etmem. Faydaları saymakla bitmez.benim için en önemlisi metabolizmayı hızlandırması.

Sema Nur Keskin

Hacıbabadaki lezzet başka yerde yok

Öznur Becerikli Çinbaşı

harika bilgiler için sağolun…

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler