Kuruyemiş ile İlgili Hiç Duymadığınız İlginç Bilgiler

Kuruyemişlerin faydalarını sıralamaya kalksak karşımıza yüzlerce maddelik bir liste çıkar. Kökleri çok eskiye dayanan bu besinler soframıza renk kattığı gibi sağlığımıza ve yüzümüze de canlılık verir. Peki bugüne kadar kuruyemiş ile ilgili kıyıda köşede kalmış bilgiler yok mudur? Hiç duymadığınız A’dan Z’ye dikkat çekici bilgileri sizin için derledik!

İşte Kuruyemiş ile İlgili İlginç Bilgiler!

1. Zengin bileşenlere sahip besinlerdir

Yaygın yanlışlardan biri kuruyemişlerin sadece damağa hitap ettiğidir. Oysa hepsi kendi içinde zengin vitamin, protein, karbonhidrat ve minerallere sahiptir. Bu sayede vücut direncinizi arttırır ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşmanın temel formüllerini size verir. Fındığından bademine, leblebisinden cevizine kadar kuruyemişler geniş bir yelpazede sıhhatinizi önemser. Aynı zamanda başta gıda ve sağlık olmak üzere pek çok endüstri kuruyemişleri ana malzemeleri olarak kullanır.

2. Kaju Hakkında Bilmedikleriniz

Ülkemizde diğer kuruyemişlere oranla daha az tüketilen kaju, yine de son yıllara damgasını vurmasıyla biliniyor. Görünüş olarak domates, elma ya da armuda benzetebileceğiniz kaju, aslında bizlerin Amasya elması olarak bildiği meyve çok yakın bir cins. Kajunun çerezlik olarak tükettiğimiz kısmı ise meyvenin çekirdeğidir. Dünyadaki en büyük üretici ise coğrafi şartları gereği Hindistan’dır.

3. Fındığın Gizemi

Doğu Marmara’da da kendine yetişecek bir alan bulan fındık özellikle ülkemizin Karadeniz bölgesi ile özdeşleşen bir yiyecektir. Türkiye fındık üretiminde dünyanın en önde gelen ülkesidir. Dişi ve erkek olarak iki farklı çiçeğe sahiptir. Fındık, kahve ve çeşitli içeceklerin aroma maddelerinde de kullanılır. Fındıkla ilgili en çok merak edilen konu meyve mi sebze mi olduğudur. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar da gösteriyor ki fındık bir tahıldır.

4. Kalp Dostu Bademin Faydaları

Kalp hastalıklarına karşı doğal yöntemlerin başında badem tüketimi gelmektedir. Aynı zamanda yaşlanma belirtilerini de mümkün mertebe aza indirir.

5. Kas Kütlenizi Arttırmaya Yardımcı Olur

Kuruyemişler, özellikle yoğun bir egzersiz sürecini ardından gerekli olan günlük besin miktarını karşılayabilir. Önemli bir protein kaynağı olmasının yanında tok tutması ile de midenizin dostudur.

6. Obeziteye Karşı Kuruyemiş Tüketin!

Fazla kiloların ve obezitenin en önemli nedenlerinden biri de sıkça yaşanan açlık nöbetleridir. Eğer ki midenizi tok tutacak sağlıklı besinler tüketirseniz açlık hissini de ile bastırabilirsiniz. Kuruyemişler bu bakımdan en ideal besinler arasında yer alır. Yüksek miktarda lif içermeleri, midenizi tok tutar. Böylece kilo vermek isteyenlerin de diyet listelerine kuruyemiş eklemeleri tavsiye edilir.

7. Kansızlıkla Mücadele Kuruyemişlerin Yeri Büyük

Kuruyemişler içerdikleri yüksek demir sayesinde kansızlık ya da anemi gibi hastalıklarının önüne geçebilen besinlerdir. Kabak çekirdeği eşsiz bir demir kaynağı olarak bilinir.

8. Yaşlanmayı Önleyici, Gençliğin Formülü

Fast food ya da abur cubur diye tabir edilen yiyecekler aşırı tuz ve şekerlerden oluşmaktadır. Bunlar yerine düzenli olarak tüketeceğiniz kuruyemişler sayesinde hem karnınızı doyurabilir hem de aşırı tuz ve şekerden kendinizi koruyabilirsiniz. Bu sayede cildinizde oluşabilecek erken yaşlanma, kırışıklar gibi problemlerinize doğal bir yöntem bulmuş olursunuz!

9. Ağız Bakımına Birebir

İş, okul, ev… Günlük hayatın her yerinde, özellikle de insanlarla temas halinde olduğumuz zamanlarda kişisel bakımımız bizim için önemlidir. Bir sunum yapacağınız ya da mülakata gideceğiniz sırada rahatsız edici ağız kokular isteyeceğiniz en son şeydir. Ara ara yaşadığınız ağız kokularına karşı kuruyemiş doğal bir antibiyotiktir. Bakterilere karşı koruyucu işlevi ile de bilinen kuruyemişler, zaman zaman ağız kokusu çeken kişilerin de tüketebileceği bir gıdadır.

10. Unutkanlığa Karşı Doğal Çözüm

Yoğun tempoda çalışırken önemli bazı işlerimizi unutabiliyoruz. Bu ufak detaylar daha sonra karşımıza büyük sorunlar olarak çıkabiliyor. Buna karşı kendi kendinize uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri kuruyemiş tüketmektir. Kuruyemişler, içerdikleri Omega-3 sayesinde, sıkı bir hafızaya sahip olmamızı sağlayan maddeyi bize veriyor.

11. Kuruyemişleri Nerede Saklamalısınız?

Gelelim işin en önemli kısımlarından birine. Ya biz tüketirken kuruyemişler bozulmuşsa? Yapılan en yaygın hataların başında kuruyemişleri naylon poşet ya da kese kağıtlarında saklamak oluyor. Aslında en ideali kuruyemiş stoklamamaktır. Tüketeceğiniz kadarını alıp fazla bekletmeden tüketmektir. Yine de bekletmeniz gerekecek kadar kuruyemiş aldıysanız, hava geçirmeyen cam kaplar en ideal koruma alanlarıdır. Nem ve güneşten de olabildiğince uzak tutmanız gerekmektedir.

15 Yorum

Taha Yetkin

Kuru üzümün faydaları saymakla bitmez. Ben askerden döndüümde kilo almak için bol bol tüketmişimdir 2 3 ay sonra toparladım kiloyu. Şimdi ara ara yemeye devam ediyorum belki ondan dolayı kendimi sağlıklı hissediyorumdur bilmiyorum

devrim çarıklı

biz yazdan kurutuyoruz üzümleri. özellikle siyah üzüm ama siyah üzüm daha iyidir. kışın da bol bo l tüketiyoruz tadı çok güzel

yunus kerim

siz de kurum üzüm var mı?

Semih

Yıllardır kuru üzüm yiyerek zinde kalıyorum. Bağışıklığım oldukça güçlendi, yaz kış pek hastalanmam. Kuru üzüm evinizde mutlaka bulunması gereken bir yiyecek. Kendinizde kurutabilirsiniz

rana selçuk

ben kuru üzüm çok severim ama daha bir kere kuruttun mu desen yok. gidip alıyorum bol bol çok lezzetli oluyor yemeklerdede kullanıyorum

ibrahim sümerkan

Üzüm kurutmayla ilgili birkaç görsel olsa daha iyi olurdu ama oldukça faydalı bir ayzı olmuş sağ olun

halit sert

kuruyemiş siz de var mı ne kadara veriyosunuz

Yusuf

mayiz olasizlarmi.?
Bizda juda ko’p.!

özgür kalın

valal bunların hepsini duydum çünkü bende kuruyemişçiyim

berkay şahin

ananem yıllardır kendi yapıp yiyor kadın hala gencecik 😀 valla bu kuruyemişlerin yararı doğru

Selda Günay

ben cam kavanoza koyup buzdolabında saklıyorum kuruyemişleri. bazen istediğim kuruyemişleri bulamadığım için fazladan alıyorum. bir bozulma falan olmadı daha hiç. hatta soğuk soğuk yemek de güzel oluyor.

Taylan Gül

Kış geldi. Cebimde bir avuç cevizle geziyorum yine 🙂

sevim göLge

en çok hangisi kansere iyi geLiyor?

rabia akar

evimde sadece kuruyemiş depoladığım ve meyve kuruttuğum bir ufak yer var. o yüzden okuyorum böyle yazıları ben de. sevdim yazılarınızı. teşekkürler

azim yolcu

valal hocam güzel blog olmuş. benim de kuruyemiş dükkanım var henüz biraz yeniyiz. iyi oluyor böyle bilgiler. emeğinize sağlık

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler