Kuruyemişin Faydaları: A’dan Z’ye Bilmeniz Gereken Bütün Bilgiler

A – Antep Fıstığı

Listemize Antep fıstığı ile başlıyoruz! Yüksek kalorili ve bir o kadar da faydalı bir kuruyemiştir. Antep Fıstığı eklendiği tüm kuruyemiş karışımlarına zenginlik katar. Kalp hastalığına iyi gelir, kötü kolesterolu düşürücü ve kan şekerini dengeleyici bir etkisi vardır. Bu kuruyemişin faydaları saymakla bitmiyor! Üstelik Antep Fıstığı, kuruyemiş gibi tüketilebildiği gibi, tatlıların üzerinde veya içinde de kullanılabilir.

B – Badem

Badem kuruyemişler arasında en faydalı olanlardan bir tanesidir. İçerdiği Omega-3, faydalarının temel nedenini oluşturmaktadır. Kuruyemişin faydaları düşünüldüğünde, omega 3 oldukça büyük bir önem kazanır. Badem, kolestrol seviyesini düzenler. Bu özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçer. Bütün bunların yanısıra, sağlıklı bir cilt, güçlü tırnaklar ve parlak saçlar için badem tüketimi tavsiye edilmektedir.

C – Ceviz

Üniversite sınavına hazırlananlar, finallerle boğuşanlar, o projeyi bu Cuma’ya kadar bitirmesi gerekenler… Sizleri buraya alalım! Güçlü bir beyin, iyi bir hafıza ve keskin bir algı için ceviz harika bir atıştırmalıktır. Üstelik bağışıklık sistemini güçlendirir, beyin gelişimini destekler ve kalp sağlığına olumlu katkılarda bulunur.

Ç – Çekirdek

Kuruyemişin faydaları kadar verdiği keyfi de göz önüne almamız gerek! Sırada çekirdek var. En keyifli  sohbetlerin eşlikçisi…  Yaz gecelerinde balkın muhabbetinin, kışın battaniye altında film keyfinin başrol oyuncusu… Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği, hem eğlenceli atıştırmalıklardır, hem de oldukça sağlıklılar, İçerdikleri protein ve enerji, sizi harekete geçirir. Çekirdeği cips gibi trans yağ içeren yiyeceklere tercih edebilirsiniz.

D – Demir

Kuruyemişin faydaları arasında, bol miktarda mineral içermesi de yer alıyor. Hatta en çok demir içerek yiyecekler listesinin ilk sıralarından kuruyemişler yer alıyor. Kabak çekirdeği, benzersiz bir demir kaynağı. Bunun yanısıra, kuru kayısı ve hurma da demir açısından zengin kuru meyveler arasında.

E – E Vitamini

Yağda çözünen vitaminlerden biri olan E vitamini damar sertleşmesi ve kalp hastalıklarına karşı mücadelede bir numaralı yardımcınızdır. Bu vitamin; sebzeler. tahıllar, kümes hayvanlarının yanısıra pek çok kuruyemiş içerisinde bulunmaktadır. Ay çekirdeği, badem ve yer fıstığı; E Vitamini açısından zengin kuruyemişler arasında yer almaktadır

F – Fındık

Ülkemizin yetiştirdiği en lezzetli kuruyemişlerden bir tanesi fındık… Karadeniz’in bahçelerinden en lezzetli kahvaltılıkların içine bile doluyor! Peki, fındık neden bu kadar değerli? Fındık öncelikle oldukça sağlıklı bir enerji kaynağıdır. Bu kuruyemişin faydaları, vitaminleren geliyor. İçerdiği E vitamini, güçlü bir antioksidandır. Bu sayede fındık sizi genç tutar. Günlük beslenme düzeninize mutlaka bir avuç fındık ekleyin.

G – Gençlik İksiri

Ana ve ara öğünlerde ne yediğimiz, vücudumuzun yaşlanması ile birebir ilişkili. İnsanlar tarih boyunca olumsuzluğun, hadi o olmadı gençliğin sihrini aramışlar. Aslında sır, mutfak dolaplarında gizli! Kuruyemişin faydalarından birisi de gençlik iksiri görevi görmesinde. Öncelikle abur cubur yerine kuruyemiş tüketerek aşırı tuz ve şeker tüketimi yapmamış olursunuz. Bu da erken yaşlanmanızı engeller. Bununla beraber, C, E ve B vitaminleri kuruyemişlerde bolca vardır ve bu maddeler gençlik getirir!

H – Hurma

Orta Doğu’nun insanlığa hediyesi hurma… Faydaları kutsal kitaplara geçmiş bir kuruyemiştir. Doyum olmaz tadı dışınca bu kuruyemişin pek çok da faydası bulunmaktadır. Zihin ve beden gelişimi üzerinde olumlu katkıları vardır. Soğuk algınlığı sırasında ortaya çıkan öksürüğü keser. Ayrıca boğaz ağrısı ve bronşit için de yenebilir. Potasyum, demir ve B vitamini açısından zengindir.

İ – Işıldayan Bir Cilt

Kuruyemişin faydaları arasında cilt sağlığına iyi gelmesi de yer alıyor, Bu lezzetli yiyeceklerin içerisindeki vitamin ve mineraller, hücre yenilenmesine katkıda bulunuyor, yaşlanmayı engelliyor. Özellikle fındık, antioksidan yönü ile ışıldayan bir cildin anahtarı!

İ – İncir

Tazesi kadar kuruşu da keyifle tüketilen bir meyve, incir var sırada. Faydaları saymakla bitmeyen kuruyemişlerden biri olan incir, lezzeti ile de pek çok kişinin favorisi olan bir ürün. Yüksek lif miktarı ile diyet menülerinin vazgeçilmezidir. İçerdiği kalsiyum kemik ve dış sağlığını destekler. Bu kuruyemişin faydaları uzun vadede düzenli kullanım ile kendini gösterecektir.

J – Jelatine Çözüm

Çocukların sevdiği pek çok gıda, ne yazık ki zararlı maddeler içeriyor. Özellikle renkli ve meyve aromalı yumuşak şekerler, jelatin içermesi ile büyük bir sağlık tehditi yer alıyor. Kimi zaman hayvansal gıdalardan elde edilen bu jelatinler, aynı zamanda vegan beslenen kişiler için de sorun yaratabiliyor. Bu yumuşak şekerlerden vazgeçemiyorsanız ya da çocuklarınıza bunun yerine sağlıklı bir alternatif sunmak istiyorsanız, kuruyemişleri deneyin. Kuruyemişin faydaları arasında, ara öğünlere alternatif oluşturması da geliyor. Özellikle kayısı, incir, kuru üzüm gibi kuru meyveler; çocuklara meyveli yumuşak şekerler yerine bir alternatif sunabilir.

K – Kaju

Latin Amerika’dan ülkemize transfer olmuş bir kuruyemiş vae sırada! Kaju, kuruyemiş tezgahlarının yeni vazgeçilmezleri arasında. Kaselere getirdiği yenilik ve tadına doyum olmayan lezzeti dışında, kaju aynı zamanda oldukça faydalı bir kuruyemiş. İçerdiği yoğun protein sayesinde, özellikle et yemeyenler için vazgeçilmez bir besin. Üstelik tokluk vermesi açısından diyet menülerinin de yıldızı.

L – Leblebi

Yemek sona erdi, ama sizin içinizde bir gariplik var… Doydunuz, fakat sanki mideniz biraz rahatsız gibi. Daha fazla yemek yemek ve fazladan yağ almak istemiyorsunuz, ama midenizi de bir şekilde rahatlatmanız lazım. Bu noktada kuruyemişin faydaları devreye giriyor! Leblebi, mide asidini alır, ve minimum yağ seviyesi sayesinde kilo alımını engeller.

M – Mısır

İster patlamış olarak, ister baharatla renklendirilmiş bir çerezlik halinde… Mısırı sevmeyen yoktur! En keyifli anlarda, mısır size hep eşlik eder. Bu kuruyemişin faydaları, en az eğlencesi kadar çoktur, Protein ve kalsiyum kaynağıdır. İçerisinde demir ve fosfor bulunmaktadır. Vitamin açısınan da zengindir, A ve B2 vitaminlerini içerir. Mısır oldukça liflidir. Bu özelliği sayesinde kan şekerini dengeler.

N – Nefesi Tazeler

Ağız kokusu, sosyal hayatta bir insanın başına gelebilecek en talihsiz olaylardan bir tanesi! Eğer kronikleşmişse, mide veya yemek borusunda bir hastalığın işareti olabilir, Bu durumda doktora danışmak gerekir. Ancak arada sırada yaşıyor ve hızlı bir kozum istiyorsanız, kuruyemişlere danışabilirsiniz. Kuruyemişler dişlerim üzerini kaplama eğiliminde olan bakterilere yönelik koruyucu bir kalkan oluşturacak bir yan tabakası oluşturur. Bu da dış sağlığına yardımcı olur ve nefesi tazeler!

O – Omega – 3

Bir insanın yaşamı boyunca ihtiyaç duyduğu en önemli maddelerden bir tanesi Omega-3. Anne karnından gençliğe, yetişkinlikten yaşlılığa kadar Omega – 3 ihtiyacı sürüyor. Kuruyemişin faydalarından bir tanesi de, Omega – 3 için benzersiz bir kaynak oluşturması. Kurutulmuş çilek ya da kivi, ceviz ve kabak çekirdeği, omega – 3 acısından oldukça besleyici.

Ö – Öğrencilere Kuruyemişler

Zihin dostu vidalar arasında kuruyemişler de yer alıyor. Konsantrasyonunuzu toplamak, kafanızı çalıştırmak, yorulduğunuzda bile enerjinizi yenileyip çalışmaya devam edebilmek için kuruyemişlerden faydalanabilirsiniz. Çalışma masasının bir köşesinde bulunduracağınız ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler size derslerle mücadelede yardım edecektir.

P – Potasyum

Alkali yaşam diye bir tabir duymuş muydunuz? Vücuttaki asit ve baz dengesini düzenlemek alkali yaşamın temelini oluşturuyor. Bunu yapmak için de pH değeri dengeli besinler tüketmek gerek. Kuruyemişin faydaları arasında potasyum içermesi de yer alıyor. Potasyum, pH değerini dengelemek için gereken maddelerden bir tanesi. Kuru kayısı, kuruyemişler arasında zengin potasyum içeri ile dikkat çekenlerden biri. Günlük potasyum alımınızı dengeleme ve bu kuruyemişin faydalarını yaşamak için kayısı tüketmeyi ihmal etmeyin.

R – Rahat Bir Uyku Icın

Kuruyemişin faydaları arasında uyku düzenine etkinin de yer aldığını biliyor muydunuz? Örneğin badem, içerdiği tripofan ve kalsiyum maddeleri sayesinde kasların gevşemesine ve sizin rahtalamanıza yardımcı olur. Bu sayede rahat bir uyku çekebilirsiniz. Ayrıca Antep fıstığı ve kaju da seratonin içermesi ile uyku sağlığına olumlu etki yapar.

S – Selenyum

Önemi fazla bilinmeyen bir mineral ile devam edelim. Az önce de söyledik, kuruyemişin faydalarından bir tanesi de bol miktarda mineral içermesidir. Bu minerallerden biri, selenyum. Vücuttaki üreme, tiroit bezi, DNA fonksiyonları ve enfeksiyon zararlarının azaltılmasıda etkili maddelerden biri selenyumdur. Ay çekirdeği ve ceviz; selenyum açısından zengin kuruyemişler arasında yer alıyor.

Ş – Şeker

“Şeker” özcüğü bugün hepimizin aklına uzak durulması gereken bir şeyi çağrıştırıyor. Oysa şeker, doğru şekilde alındığında çok faydalı bir gıdadır. Çünkü vücudumuzun şekere de ihtiyacı var. Ancak nasıl bir şeker tükettiğimiz çok önemli. İşlenmiş şekerler, vücuda faydadan çok zarar getirir. Bu nedenle şekeri daha masum kaynaklardan almakta fayda var. Kuru meyvelerin içindeki şeker, paketli bir gıdanın içindeki şekerden çok daha faydalıdır.

T – Toz Halinde

Kuruyemişler, sadece atıştırmalık ürünler olarak düşünülmemelidir. Bu değerli besinler aynı zamanda yemeklerin ve tatlıların içerisine de çok yakışır. Bu gibi kullanım alanları için kuruyemişi toz veya parçalı halde satın alabilirsiniz. Kek, pasta, sütlü ve şerbetli tatlılar; toz halindeki kuruyemişler sayesinde çok daha lezzetli bir hale gelecektir. Kuruyemişin faydaları bu şekilde mutfağın her yerine yayılacaktır!

U – Unutkanlık

Randevularınızın saatini karıştırıyor, eşyalarınızı nereye bıraktığınızı hatırlamıyor, karşınızdaki kişi size samimiyetle gülerken siz adını bir türlü anımsayamıyorsunuz… Unutkanlık, pek çoğumuzun mücadele etmesi gereken bir sıkıntı. Fakat kuruyemişlerde bu duruma da bir fayda var. Unutkanlığa karşı mücadelede en yakın yardımcınız Omega – 3. bu madde de kuruyemişlerin içinde bolca yer alıyor. Ceviz, unutkanlığa karşı en faydalı kuruyemiş.

Ü – Üzüm

Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan bir yemiş ile listemize devam edelim. Üzüm, hem yaşı hem kuruşu ile doğanın bereketli armağanlarından birisidir. Yiyecek, içecek ya da sos olarak kullanılabilir. Üzümün faydalarını günlük beslenme düzeninize katmak için kuru üzüme mutlaka yer verin. Kansızlıkla mücadelede en yakın arkadaşınız üzüm olacak. Kek ve kurabiyelerin içerisine de çok yakışır!

V – Vitaminler

Kuruyemişin faydaları arasında belki de en önemlisi, vitamin içermesi. Gün içerisinde vitamin ihtiyatımızı karşılamak için tüketmemiz gereken pek çok gıda vardır. Bunların arasında taze meyve ve sebzeler başta geliyor. Ancak hayat yoğunluğu, çalışma temposu ve belki de lezzetinden hışlanmayışınız, meyve ve sebzeleri yemenize engel olabilir. Bu durumlarda günlük ara ogün düzeninize ekleyeceğiniz kuruyemişler, vitamin ihtiyatınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Y – Yer Fıstığı

Alternatif bir protein kaynağı arayanlar, vejetaryen ya da vegan beslenenler, sporcular… Sizler için kuruyemişin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle de yer fıstığı, yüksek protein içeriği ile, kaslarını kuvvetlendirmek isteyen herkesin keyifle tüketebileceği bir besin. Üstelik diyet yapanlar da keyifle yiyebilir, çünkü birim kalorisi azdır ve iştahı dengeler.

Z – Zevkli Bir Yiyecek!

A’dan Z’ye kuruyemişin faydalarını sıraladık. Ancak en önemli özelliğini sona bıraktık. Kuruyemiş, harika bir ara ogündür. Gün içerisinde acıktığınızda, dikkatinizin dağılmaya başladığını hissettiğinizde ya da yorgun düştüğünüzü fark ettiğinizde; hemen kuruyemişlerden yardım isteyin. Hem faydalı hem de çok lezzetli!

8 Yorum

ilaye karakuş

kuruyemişleriniz bir numaraa :))

özge öncü

şahane yazıııı!

hatice yılgın

bu aralar ben de kaju yiyorum yeni yeni yemeye başladım sizden almıştım ilk kez. tadı çok güzeldi sağlıklı bi de

ayhan

ben bir süredir sizden almaya başladım kuruyemişleri. tatları çok kaliteli çok güzel. kaliteden ödün vermediğiniz için teşekkürler

merve

ürünlerin kaliteli ve taze olmasindan dolayi tek ve vazgecilmez tercihim hacibaba kuruyemis

naile eren

vaay akrostiş gibi olmuş güzel

kamerrr

elinize sağlık çok güzel yazı olmuş dolu dolu bi sürü kuruyemiş :))

haluk erken

ben kuru meyvelerinizi çok seviyorum, çok iyi korunuyorlar teşekkürler

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler