Şeker Hastaları Hangi Kuruyemişleri Yiyebilir?

Çağımızın en sıkıntılı hastalıklarından bir tanesi şeker hastalığı… Şeker hastaları, doktor kontrolünde takip etmek zorunda oldukları beslenme düzeni nedeni ile pek çok lezzetten mahrum kalıyorlar. Yedikleri ve içtikleri her şeye dikkat etmek zorundalar. Bu durum da kimi zaman yiyecek seçeneklerini sınırlayıcı olabiliyor. Özellikle atıştırmalıklar konusunda, diyabetlilere özel hazırlanmış paketli gıdalar ve meyveler ile sınırlanıyorlar. Ancak konu kuruyemiş olunca, alternatifler tükenmez! Herkesin sadını çıkarabileceği sağlıklı bir kuruyemiş atıştırmalığı mutlaka vardır. Bu yazıda, “Şeker hastaları hangi kuruyemişleri yiyebilir?” sorusunun cevabını sizler için hazırladık.

Şeker Hastalığı ya da Diyabet Nedir?

Diyabet, günümüzün en yaygın metabolizma hastalıklarından bir tanesi… Dünya Sağlık Örgütü, 2030 yılında, bütün dünyada 330 milyon diyabet hastası olacağını varsayıyor. Şeker hastalığı, kalıtımsal ve çevresel faktörler nedeniyle, kandaki glukoz seviyesinin aşırı yükselmesi sonucunda oluşuyor. Bir metabolizma rahatsızlığı olduğu için, kişinin bütün yasemini etkiliyor. Kimi diyabet türleri tamamen tedavi edilebilirken, kimileri ise ilaç ve doğru beslenme ile kontrol altında tutulabiliyor. Diyabet hastalarının, düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeleri gerekiyor.

Hangi tip diyabet olursa olsun, diyabet hastası kişilerin beslenmesine çok dikkat etmesi gerek. Bu durum da akla, şeker hastaları hangi kuruyemişleri yiyebilir, hangi içecekleri içebilir, beslenmede nelere dikkat etmelidir gibi soruları getiriyor. Her yiyecek grubuna bu anlamda şüphe ile yaklaşan diyabet hastaları, kuruyemişleri de elbette sorguluyor.

Öncelikle eğer şeker hastasıysanız, hangi gıdaları tüketebileceğiniz konusunda doktorunuza danışmanızı öneririz. Doktorun önerisi dahilinde, birbirinden lezzetli kuruyemişlerin tadını çıkartmanız mümkün. Sizler için derlediğimiz bu liste, kuruyemişlerin genel özelliklerine dayanarak oluşturuldu. Dolayısıyla kişisel özelliklerinize uygun bir beslenme düzeni takip etmeniz gerekebileceğini unutmayın.

Şeker Hastaları Hangi Kuruyemişleri Yiyebilir?

Kuruyemişler, en sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alıyor. Üstelik her birinin, içerdikleri mineral, vitamin, karbonhidrat, yağ ve protein miktarına bağlı olarak farklı sağlık faydaları bulunmakta… Bu lezzetli ve besleyici ürünleri beslenme düzeninize katmanız durumunda, uzun vadede pek çok faydasını göreceksiniz. Diyabet bu durumda sizi engellemesin! Şeker hastaları hangi kuruyemişleri yiyebilir, gelin buna göz atalım. Online kuruyemiş siparişleriniz için Hacıbaba Kuruyemiş’i ziyaret etmeyi unutmayın!

1. Nostaljik Bir Lezzet: Sarı Leblebi

Pek çoğumuzun çocukluğunun vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi sarı leblebi… Bayram günü ceplere doldurulan leblebinin, avuç avuç giden leblebi tozunun tadı hala damaklarda. Leblebi lezzetli olduğu kadar aynı zamanda oldukça sağlıklı bir atıştırmalık. Kilo kontrolü üzerinde olumlu etkileri var, kolestrol seviyesini düzenleyerek kalp sağlığını koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Leblebinin şaşırtıcı faydaları arasında hafızayı güçlendirme özelliği, enerji vermesi ve uyku düzenini iyileştirmesi de yer alıyor.

Leblebi şeker hastaları için en uygun kuruyemişlerden bir tanesi. Kandaki şeker seviyesinin sağlıklı bir düzeyde tutulmasına yardımcı oluyor. İçerdiği bol miktarda lif, besinlerin çok daha kolay parçalanmasına ve sindirilmesine yarıyor. Hem metabolizmayı çalıştıran hem de kan şekerini düzenleyen bu lezzetli kuruyemiş, şeker hastaları için bir numaralı tercih olabilir.

2. Şeker Hastalarının Özel Tariflerine Uygun: Fındık

Şeker hastaları, sadece atıştırmalıklarda değil, ana yemeklerde de farklı tarifler denemek zorunda kalabilir. Örneğin en sevdikleri tatlıları kendi ihtiyaçlarına göre farklı un ve şeker türleri ile, ya da bunları kullanmadan yeniden yaratabilirler. Bu tariflerin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi de elbetteki kuruyemişler! Ancak her şeye bir çözüm bulan şeker hastaları, elbette buna da bulabilir!

Şeker hastaları hangi kuruyemişleri yiyebilir ve hangilerini tatlarda kullanabilir, elbette bu hastalığa karşı mücadele verirken aklınızda bu sorular var. Size önerimiz: Fındık! Doğanın insanlığa hediyesi, vitamin ve mineral deposu fındık; şeker hastalığını önleyici bir besin. Düzenli fındık tüketiminin bu konuda yatkınlığı olan kişilerde hastalık riskini azalttığı düşünülüyor. Diyabetlilere özel tariflerin içine fındık ekleyebilirsiniz.

3. Karbonhidrattan Hemen Önce: Badem

Badem, hem lezzetli hem de besleyici kuruyemişler arasında yer alıyor. Ege Bölgesi’nin incisi badem, hem yemeklerde hem de atıştırmalık olarak tercih edilebiliyor. Bademin gizli kahramanlıklarından bir tanesi de, şeker hastalarına iyi gelmesi!

Badem, şeker hastaları hangi kuruyemişleri yiyebilir sorusuna cevap oluşturan ürünlerden bir tanesi. Özellikle karbonhidrat açısından zengin gıdaları tüketmeden önce badem yiyebilirsiniz. Makara, pizza ya da benzeri karbonhidratlı besinleri yemeye başlamadan 15 dakika önce ağzınıza atacağınız birkaç tane badem, sizi bu besinlerin kötü özelliklerine karşı koruyacaktır.

4. Günde Birkaç Tane Olmazsa Olmaz: Ceviz

Ceviz, şeker hastası olsun olmasın herkesin beslenme düzenine dahil etmesi gereken bir besin. Hem şeker hastaları hangi kuruyemişleri yiyebilir diye dününenlere bir cevap niteliğinde, hem de genetik olarak şeker hastalığına yatkın olanlar için iyi bir önleyici besin durumunda.

Günlük beslenme düzeninize ekleyeceğiniz ceviz, pek çok faydayı beraberinde getirecektir. Öncelikle magnezyum açısından zengin olan ceviz, oldukça besleyicidir. Bunun yanısıra, vücuda sağlıklı yağların alınması için anahtar niteliği taşımaktadır. Ceviz ayrıca size enerji verir. Kahvaltı sofranıza dahil edeceğiniz ceviz, tüm bu faydalarını çok kısa süre içerisinde gösterecektir.

5. En Lezzetli Ara Ogün: Karışık Kuruyemiş

Listemizdeki kuruyemişlere bir kere daha bakalım… Sarı leblebi, fındık, badem, ceviz. Bu kuruyemişlerin ortak özelliği nedir? Lezzetleri hariç tabi! Bu listedeki tüm kuruyemişler, bol yağ içermektedir. Yağlı kuruyemişler, şeker hastaları için en iyi tercih olacaktır.

Şeker hastaları hangi kuruyemişleri yiyebilir sorusu, biraz da ara öğünlere alternatifler yaratmak için sorulmuş bir soru. Taze meyvenin ya da diyabetlilere özel ürünlerin bulunamadığı anlarda, kuruyemişler idea bir seçenek olabilir. Bu noktada size önerimiz, karışık kuruyemiş çeşitlerini değerlendirmenizden yana! Yukarıda saydığımız tüm kuruyemiş türlerini içerisinde dengeli bir orada bulunduran bu karışık kuruyemiş seçenekleri, şeker hastaları için hem sağlıklı hem de lezzetli bir alternatif oluşturacaktır.

1 Yorum

Bünyamin

2 ceviz, 5 badem, 5 fındık, bir avuç beyaz leblebi. Diyabet için en uygun besinlerden. Sakın fazlasını almayın. Hemen rahatsız edici uyku ve halsizlik başlar. Harekette çok önemli. En güzel besinini, 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi yoğurt ya da laktozsuz süt ile karıştır ve afiyet olsun. Herkese esenlikler diliyorum. Bunlar yaşamın gerçekleri.

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler