Karaciğere İyi Gelen Kuruyemişler Hangileri? Yazımızı Mutlaka Okuyun!

İnsan vücudundaki en büyük organ hangisidir? Her yeri kaplayan deriden sonra tabii… Bilgilerle dolu beyin? Duygularla dolu kalp? Yoksa uzayıp giden bağırsak mı? Hiçbiri değil! Cevap karaciğer olacaktı!

Karaciğer, en büyük iç organımızdır. Vücuttaki zehirli maddelerin süzülmesinde etkin bir rolü vardır. Onu içimizde gizli, zararlı maddeleri süzen büyük bir filtre gibi düşünebiliriz. Bugün yemek masamızdaki her şey, yarın karaciğer sağlığına etki edecektir.

Beslenme düzeninizi sağlıklı bir doğrultuya çevirmek, uzun vadede karaciğer sağlığı için çok olumlu sonuçlar verecektir. Yeni sağlıklı alışkanlıklar kazanmak istiyorsanız, işe kuruyemişlerden başlayın! İster ogün aralarında ister yemeklerde, karaciğere iyi gelen kuruyemişler tüketebilirsiniz. İşte birkaç öneri!

En Kritik Organlardan Biri: Karaciğer

İnsan vücudunun en kritik ve en hassas organlarından bir tanesi karaciğer… Bedenin sağ tarafında, diyaframın altında ve safra kesesini örtecek şekilde konumlanmıştır. Yumuşak bir dokusu vardır. Boyutu insandan insana değişse de, yukarıda belirttiğimiz gibi en büyük organdır.

Karaciğerin görevleri saymakla bitmiyor! Protein üretimi ve depolanmasını sağlar. Vücuttaki yağların kullanılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Kandaki şeker miktarının ayarlanması ve şekerin vücutta depolanması konusunda çalışan bir organdır. Ayrıca vitaminlerin işlenmesinde de kritiktir. Gördüğünüz gibi vücudumuza aldığımız tüm maddeler, karaciğere mutlaka uğruyor. Protein, şeker, vitamin… Yediğimiz her şey karaciğerin ilgi alanında. Ayrıca karaciğer, sindirim sürecine salgıladığı safra gibi salgılar ile destek vermektedir.

Bu özelliklerinin yanısıra, kan üretimi kanın pıhtılaşması için gereken maddeleri üretir. Vücut ısısının düzenlenmesi ve hormonların doğru şekilde çalışması için de karaciğerin iyi işlemesine ihtiyaç vardır. Kısacası karaciğer, en kritik organlarımızdan biridir.

Karaciğer Sağlığı İçin Öneriler

Bu kadar önemli görevleri yerine getiren bir organa elbette çok dikkat etmek gerek! Karaciğer sağlığını korumak, sandığınızdan çok daha kolay. Üstelik bu önerileri, genel sağlığınız için de değerlidir. Sağlıklı bir karaciğer için temel olarak şunlara dikkat etmelisiniz;

  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Alkol alımını sınırlı tutmak
  • İlaç kullanırken doktora danışmak
  • Sağlıklı beslenmek

Gördüğünüz gibi, sağlıklı bir yaşam sürmek, karaciğerinizi de koruyacaktır.

Karaciğere İyi Gelen Kuruyemişler

Doğanın insanlığa armağanı olan kuruyemişler, tüm hayatı organlar için faydalı besinler içermektedir. Günlük beslenme alışlanlıklarınıza dahil edeceğiniz kuruyemiş çeşitleri sayesinde, karaciğer sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Gelin şimdi karaciğere iyi gelen kuruyemişler hakkında daha fazla bilgi edinelim!

Omega-3 Zenginleri: Badem ve Ceviz

Günümüzde hemen hemen hepimizin sağlıklı beslenme ile alakalı bir fikri var… Bu bir yandan bilinçli bir toplum yaratsa da bir yandan da bazı yanlış bilgilerin de düzeltilmeden aktarılmasına neden oluyor. Örneğin yağların vücut için zararlı olduğu algısı var. Elbette fazla yağ tüketimi size zarar verecektir. Ancak sağlıklı yağlar, karaciğerin en yakın dostudur. Bu sağlıklı yağların başında Omega-3 geliyor.

Kuruyemişlerin pek çoğu Omega-3 acısından zengindir. Bu lezzetli ürünlerin başında da badem gelmektedir. Badem, benzersiz bir Omega-3 kaynağıdır. Her gün kahvaltı menüsüne ekleyeceğiniz bir avuç badem, hem Omega-3 ihtiyacını karşılayacak hem de size gün boyu enerji verecektir.

Omega-3 bakımından zengin bir başka kuruyemiş ise cevizdir. Karaciğer sağlığına iyi gelen kuruyemişler listesindeki ceviz günlük beslenme düzeninizin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Ceviz, Omega-3’un yanı sıra, glutatyon açısından da zengindir. Bu madde, karaciğerin detoks yapmasına, yani içerisindeki zararlı maddeleri dışarı atmasına yardımcı olur. Günde üç bütün ceviz tüketmek, karaciğer sağlığına çok iyi gelir.

Karaciğer Ağrılarına Kuru Kayısı

Kayısı, hem meyvesi hem de kurusu ile insan sağlığına faydalı bir üründür. Öncelikle vitamin açısından oldukça zengindir. İçerisinde A, B grubu ve C vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca önemli bir protein deposudur. Doyulmaz lezzeti ile “Tadı güzel olan her şey zararlı mı?” diye soranlara cevap niteliği taşır.

Karaciğere iyi gelen kuruyemişler arasında yer alan kuru kayısı, özellikle kronik ağrılar çekenlere önerilemektedir. İçindeki maddelerin bu ağrıları azaltmada etkin olduğu düşünülür. Karaciğer ağrıları ile ilgili gördüğünüz tedavi sürecinde, günlük birkaç tane kuru kayısı tüketebilirsiniz.

Kayısı, ani gelen tatlı krizlerine çözüm oluşturabilecek bir kuruyemiştir. Canınız tatlı istediğinde, karaciğer düşmanı işlenmiş gıdalar yerine, kuru kayısı gibi kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. Bu tercih, kilo kontrolüne de yardımcı olacaktır.

Yağlanma Önleyici Yaban Mersini

Ülkemizde pek yaygın olmasa da, yaban mersini ya da öteki ismi ile blueberry, dünyada sevilerek tüketilen kuruyemişler arasında yer alıyor. Yaban mersini, hem lezzetli hem de sağlıklı bir meyve. Taze ya da kuru tüketilebilmektedir. Üstelik yeni ve farklı bir atıştırmalık arıyorsanız, ancak sağlıklı da olsun istiyorsanız; harika bir alternatiftir.

Yaban Mersini, karaciğere iyi gelen kuruyemişler arasında yer almaktadır. İçerdiği polifenol isimli madde sayesinde, karaciğer yağlanmasına karşı savaşır. Bu maddenin temel görevi, obezite ve yüksek kolesterol kontrolüdür.

Protein İçin Kabak Çekirdeği

Vücudumuzun bir numaralı enerji kaynaklarından bir tanesi de proteindir. Protein, sağlıklı bir karaciğer için vazgeçilmez maddeler arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir karaciğer için günlük şut ve süt ürünleri tüketimi ile; en az iki günde bir kırmızı ya da beyaz et, veya vejetaryen eşdeğerinin tüketilmesi gerekmektedir.

Protein sadece et ve süt ürünlerinde yer almıyor. Bitkiler ve özellikle de kimi kuruyemişler de protein açısından oldukça zengin. Protein sağlayarak karaciğere iyi gelen kuruyemişlerden biri de kabak çekirdeği! Hem keyifli bir atıştırmalık, hem de çok sağlıklı. Günde bir çay bardağı kadar tuzsuz kabak çekirdeği tüketerek bitkisel proteinleri de beslenme düzeninize katabilirsiniz.

E Vitamini Deposu Yer Fıstığı

Karaciğer için “içimizdeki filtre” benzetmesini yapmak yanlış olmaz. Bu filtreyi elbette doğru vitamin ve minerallerle beslemek lazım. Bu vitaminlerden bir tanesi de E vitamini… İnsan bedeninin detoks sisteminin düzgün işlemesi için E vitamini hayatı önem taşımaktadır.

Kuruyemişler, pek çok vitamin ve mineral açısından zengin besinlerdir. E vitamini deposu niteliğindeki kuruyemişlerden bir tanesi de yer fıstığıdır. Karaciğere iyi gelen kuruyemişler arasındaki yer fıstığı, günlük tüketildiğinde hem iyi bir enerji kaynağı görevi görür, hem de karaciğerin ihtiyacı olan proteini sağlar.

13 Yorum

Yeliz Gürel

şahane!

Yeliz Gürel

mükemmel yazı

Havva Fidan

tişikkirlir sipirmin

saadettin duman

badem ne kadar siz de kilosu kilosu

songül duru

yerfıstığı candır can!!

gizem sönmez

Şöyle Ege’de bir köye yerleşip bunlardan yicem yakında bol bol 🙂

bahadır aydın

düzenli egzersiz tamam alkol zaten ağzıma sürmem beslenmemede dikkat ediyorum bide bunlardan yersem herhalde supermen falan olcam

cevdet emir

en turta falan yersin karaciğerin hastalanınca yardıma hacıbaba kuruyemiş gelir

Emine

Çok güzel firmasınız sizi tebrik ederim :))

kaan can

Blog yazılarınıza bakıyordum da çok nitelikli yazılar hepsi de. Sadece satışa yönelik değil bilgilendirici şeyler var sunmuşsunuz bu yazıdaki gibi. Tebrik ederim. İyi bir izlenim veriyor böyle olunca.

Deniz

Yararlı bir yazı olmuş. Tesekkurler

mina deniz

sağolun buradaki bilgiler çok faydalı oluyor özellikle sağlıkla ilgili olanları

mehmet aslandağ

doktor bana kayısı kurusu önermişti faydasını gördüm sizden almıştım üstelik 🙂 valla sağ olun

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler