Bitkisel Ürün Meraklıları İçin: Badem Sütü Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Badem, kuruyemişler arasında en lezzetli ve en besleyicilerden bir tanesi… Tatlılara çok yakışıyor, ara öğünlerde kurtarıcı görevi görüyor. Hem lezzetli, hem de sağlıklı! Bademi kuruyemiş ya da tatlı malzemesi dışında, bitkisel bir şut elde etme kaynağı olarak da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Badem sütü, son dönemde vejetaryen ya da vegan beslenenlerin en sevdiği ürünlerden biri haline gelmiş durumda. Sizlere kendi mutfağınızda anında uygulayabileceğiniz bir badem sütü tarifi hazırladık!

Badem Sütü Nedir?

Badem sütü, bitkisel bir şut çeşididir. Ancak buradaki süt ifadesi sizi yanıltmasın. Badem sütü aslında, bademin çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile inek sütüne benzer bir kıvama gelmesi sonucu elde edilir. Yani aslanda gerçek anlamda bir “süt” değildir. Beslenme tercihleri ya da çeşitli intoleranslar sonucunda hayvansal süt tüketmeyenler için, bir alternatiftir. Süte benzediği için süt denmektedir.

Badem Sütünü Kimler Tüketir?

Badem sütü, öncelikli olarak bitkisel beslenen kişiler arasında popüler. Vejetaryenler, veganlar ve frutaryenler badem şutunu severek tüketmekte. Bunun yanısıra badem sütü, inek sütüne alerjisi olanlar için de birebir. Laktoz intoleransı yaşayanlar, yani sütün içerisindeki maddeleri sindiremeyenler badem sütü tüketebilir. Badem sütü ayrıca, oldukça lezzetlidir. Tamamen tadından ötürü de pek çok kişi tarafından tüketilmektedir. Hafif aromatik yapısı sayesinde kahve ile oldukça lezzetli bir kombinasyon oluşturmaktadır. Ayrıca hamur işlerinin içerisinde ya da tatlılarda da kullanılabilir.

Badem Sütü Faydaları

Badem sütunun tercih edilme nedenlerini sıraladık. Gelelim faydalarına… Badem sütunun faydalarını inceleyebilmek için, onu yerini tuttuğu hayvansal sütlerle ve en yakın rakibi olan soya sütü ile kıyaslayacağız.

  • Düşük Kalori

Badem sütü, inek ve soya sütüne göre çok daha düşük kalorilidir. Bir bardak baden şutu sadece 39 kalori içermekte! Bir bardak soya sütünde 80, bir bardak inek sütünde ise tam 149 kalori var! Bu durumda, diyet yapanlar için badem sütü, normal süte göre harika bir alternatiftir.

  • Düşük Yağ

Kalori açısından olduğu gibi, yağ miktarı açısından da badem sütü çok daha hafif bir içecek. Bir barsak inek sütünde 8 gram yağ bulunmakta. Pek çok yiyeceğe göre oldukça az elbette. Ancak badem sütünde bu miktar sadece 3 gram! Kısacası çok daha hafif bir içecek.

  • Bol Kalsiyum

Sütün bir numaralı faydası nedir diye sorsak, içerdiği kalsiyum miktarı listenin en başında yer alır. Peki, bunun alternatifi yok mu? Size, badem sütü inek sütünden çok daha zengin bir kalsiyum miktarına sahip desek!? Bir bardak inek sütünde 276 miligram kalsiyum var. Soya sütünde bu oran 301 grama çıkıyor. Badem sütü ile rakiplerine fark atmış durumda. Bir bardakta tamı tamına 516 gram kalsiyum içeriyor.

Kimse Mükemmel Değil, Badem Sütü Bile!

Badem sütunun faydaları, gördüğünüz gibi oldukça fazla. Ancak hemen uyarımızı yapmalıyız… Badem sütunun de yetişemediği bazı alanlar var. Öncelikle hayvansal süte göre, baden şutu çok daha az besleyicidir. İmek sütunun verdiği tokluk hissini size vermeyecektir. Ayrıca vitamin açısından da inek üstüne göre çok daha zayıftır. B12 ve D Vitamini için oldukça güçlü bur kaynak olan inek sütü ile bu alanda yarışamaz. Eğer badem sütü tüketmeye başlayacaksanız, bu maddeler için mutlaka ek gıdalar almalısınız.

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Badem şutunu yakından tanıdığımıza göre, sıra geldi tarife! Badem sütü yapmak çok kolaydır. İhtiyacınız olan malzemeler; çiğ badem ve su! Araç gereç olarak da blender, sürahi ve tülbent gerekmekte. Bir gece boyunca suda beklettiğiniz bademleri, bu süre sonunda blenderda püre kıvamına gelene kadar çekmelisiniz. Sonrasında tülbentten geçirip sürahiye aktarabilirsiniz. Raf ömrü üç gündür. Şimdiden afiyet olsun!

15 Yorum

Sündüz

Evde deneyip yapmayı çok isterim. Çok faydalı bir paylaşım.

Meltem Bostancı

Badem sütü duyar duymaz geldim, kendisini sevdiğim bir ürünün sütünü aslında evde kolaylıkla yapabilirmisim meğer 🙂

ada duyar

harika bilgiler

Rahime

En sevdiğim kuruyemiş badem bu bilgiler için teşekkür ederim

Ayça

Çok yararlı ve keyifli bir yazı olmuş 😍

Nalan

Harika ürünler

Caaansahin

Badem sütü şu sıcak yaz aylarında çok iyi gidiyor.

BETÜL BOZKIRLI

Diyete en uygun olanı♥️

meryemsoyyigit

İlk defa duydum, denemek istiyorum. 😊

Hilal Sarıkaya

Bende yaptim enfes oluyor tadinin yaninda dusuk kaloriside cabasi

gayetutus12

aydalı bir paylaşım. evde deneyeceğim

Superisi

Evde deneyeceğim. Teşekkürler

Nadire

En sevdiğim

Jale Kireç

ilk defa duydum, eğer yapabilirsem yapacağım.

Olcay Güleç

Bir vegan olarak böyle bir yazıyla karşılaşmaktan mutlu oldum. 🙂 Ne yazık ki internette bu tarz içerik sıkıntıları hala yaşanıyor. Elinize sağlık.

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler