Evde Kuru Üzüm Yapabilirsiniz! Bilmek İsteyenler için Üzüm Nasıl Kurutulur?

Üzüm, asmagiller familyasına ait, çoğu insanın severek tükettiği, ağızda güzel bir tat bırakan meyveler arasındadır. Baştan aşağı faydalı olan bu meyvenin yaprakları da çeşitli yemek tariflerinin içinde yer alır. Üzüm; kırmızı, yeşil ve siyah olmak üzere bilinen üç farklı renge sahiptir. Genellikle ılıman iklimlerin olduğu coğrafyalarda yetişir. Peki üzüm nasıl kurutulur?

Üzüm Besin Değerleri

100 gram üzümün içinde; 66 kalori, 0.4 gram yağ, 2 miligram sodyum, 190 miligram potasyum, 17 – 20 gram karbonhidrat bulunur. Ayrıca; A vitamini ile göz sağlığına, kalsiyum ile kemiklere, D vitamini ile özellikle çocuk gelişimine, B12 vitamini ile hücrelere, C vitamini ile bağışıklık sistemine, demirle anemi gibi ciddi hastalıklara, B6 vitamini ile cilt sağlığı ve bağışıklığa ve magnezyum ile de protein ve yağ sentezine ciddi faydaları vardır. Kuru üzümün farklı oranlarından da bahsedebiliriz: 25 gram, yani yaklaşık 50 adet kuru üzüm; 1 gram besin lifi, 0.6 miligram C vitamini, 8.3 miligram magnezyum, 3 miligram sodyum, 1.8 omega 3 yağ asidi, 7 miligram omega 6 yağ asidi ve su, selenyum, bakır gibi farklı maddelerle bezenmiştir.

Üzüm Nasıl Kurutulur?

Her yiyecek ve içecek gibi üzümü de eğer ki tüketeceksek bozulmaya karşı muhafaza etmemiz gerekiyor. Bu bozulmayı geciktirmek ve üzümü de mevsiminin dışında tüketmeye devam edebilmek için üzüm kurutma yöntemini uygulayabilirsiniz. Bilindiği üzere üzümün bazı çeşitleri kurutmaya oldukça müsait bir yapıya sahip. Kurutulan üzüm daha sonra çerez, hoşaf ve bazı yemeklerde kullanılabiliyor. Peki üzüm nasıl kurutulur? Ne gibi yöntemlerle üzüm kurutabilirsiniz? Ayrıntılar sizin için derlediğimiz bu yazıda!

1. Üzümü Kendi Ortamında Kurutmak: Doğal Usullerle Üzüm Kurutma

Bu kurutma yöntemi ile genellikle siyah üzümleri muhafaza edebilirsiniz.

Uygulama

Üzümü salkım halinde güneş alan uygun bir toprağa seriyorsunuz. Yaklaşık 7 ile 8 gün bekletiyorsunuz. Daha sonra salkımın öteki yüzünü çevirip yine 7-8 gün doğal ortamda bekletiyorsunuz. Yaklaşık 15 günlük süren bu işlemden sonra artık üzümleriniz kurutulmuş oluyor. Bu yöntemle elde edilen kuru üzümler süs olarak da kullanılabiliyor.

2. Bir Diğer Faydalı Yöntem: Bandırma Usulü ile Üzüm Kurutma

Bu kurutma yöntemi ile de çekirdekli ya da çekirdeksiz üzümleri bir güzel kurutabilirsiniz. Bu yöntemin amacı üzümde ufak bir çatlama yaratarak suyunu daha çabuk kaybetmesini sağlamaktır. Kurumayı daha çabuk hale getirerek güzel bir renk de elde ediliyor. Bu yöntemin kullandığınız üzümleri ise kağıt, toprak ya da beton gibi ortamların üzerinde kurutabiliyorsunuz.

Bandırarak Güneşte Üzüm Kurutma

Bandırma yöntemiyle doğal usullerin bir arada uygulandığı bir diğer kurutma tekniği de bandırarak güneşte kurutmaktır. Bu işlemin olmazsa olmazı potas eriyiğidir. Potas eriyiği şeker fabrikalarının artığından elde edilen bir potasyum bileşiğine denir. Bu maddenin işlevi ise kurumanın hızını arttırmasıdır.

Uygulama

Kurutulacak üzümler bir miktar zeytinyağı ile karıştırılan potas eriyiğine bandırıldıktan sonra güneşe serilir ve kurutulmaya yatırılır. 5 ile 8 günlük bir güneşte bekleyişten sonra üzümler kurutulmuş ve dönüşüm sağlanmış olur. Kuruma süreci esnasında ise üzümlere mutlaka el değmemiş olması gerekir. Daha sonra birkaç işleme daha tabi tutulur: Üzümden saplarından arındırılır, rüzgâra tutulur ve özel çalkalama makinesinden geçirilerek üzümden arta kalacak olan çöp temizlenmiş olur. Üzümlerin arasına limon, portakal yağı serilip tahta kutularda sıkı bir şekilde bekletilir. Ortalama olarak söylenense; 4-5 kilo üzümden 1 kilo kuru üzüm elde edildiğidir.

4. Ev İçi Uygulanabilecek Bir Yöntem: Evde Üzüm Nasıl Kurutulur?

Daha basit düzeyde kurutma işlemi gerçekleştirmek için evi içi yöntemler de mevcut. Öncelikle malzemelerin belirli oranlarını vererek bu bahsi genişletebiliriz.

Malzemeler

10 kilo üzüm, 15 litre su, 1 su bardağı zeytinyağı ve 1 çay bardağı üzüm kurutma sodası

Uygulama

Kazan ya da büyük bir kabın içine 1 çay bardağı üzüm kurutma sodasını, 1 su bardağı zeytinyağını ve 15 litre suyu koyuyorsunuz. İç içe geçmeleri için bu malzemeleri iyice karıştırıyorsunuz. Bekleyen 10 kilo kadar üzümü de her tanesini kapsayacak şekilde bu harmanın içinde batırıp çıkarıyorsunuz. Güneşli bir alanda büyük bir bez üzerine yayarak kurutma işlemine hazır hale getiriyorsunuz. Günde birkaç defa üzümlerin diğer yüzlerini çevirerek 4 – 6 gün boyunca güneşte bekletiyorsunuz. Kuruma istediğiniz düzeye ulaştıktan sonra üzümleri toplayıp hava almayan, rutubetsiz bir ortamda koruma sağlıyorsunuz. Daha sonra dilediğiniz zaman üzümleri toplayabilir, tüketebilirsiniz.

Üzüm Kurutmak ile İlgili İlave Bilgiler

Üzüm nasıl kurutulur, öğrenmiş olduğumuza göre bir iki ufak detaydan da bahsedebiliriz. Her türlü kurutma yönteminde öncelikle üzümleri yıkayıp süzmeniz gerekir. Bu daha steril bir kuru üzüm elde etmenizi sağlar. Yıkadığınız ıslak haldeki üzümleri kağıt havlu üzerine sererek kısa bir sürede kurutabilirsiniz. Salkım halinde kurutulan üzümler hariç diğer tüm yöntemlerde üzümleri ortamına ipe dizer gibi sıra sıra ve tane tane yerleştirmeniz gerekir. Bandırılma işlemi olmaksızın güneşte kurutulan üzümler koyulaşır ve ‘’Thompson’’ adı ile de bilinir. Doğal yöntemlerle kurutulan üzümlerse genel olarak Sultaniye adını almıştır. Tüm bunların yanında bir kolaylığı da vardır: Kuru üzüm, herhangi bir işleme tabi tutulmadan rahatlıkla tüketilebilir bir besindir. Kuruyemiş, fırın ürünleri ve tatlı, dondurma gibi yiyeceklerde de bileşen olarak kullanılabilir.

Kuru Üzümün Faydaları

Hemen herkes bir kere de olsa kuru üzümün faydalarının saymakla bitmediği bir yerlerde duymuş, görmüş, okumuştur. Peki kuru üzüm nasıl kurutulur öğrendikten sonra faydalarını da öğrenmek ister misiniz? Her şeyden önce çocuğu olanlar ayrı bir öncelik vermesi gereken besinlerin başın kuru üzüm geliyor. Çoğu hazır gıdada az miktar da olsa yer alan kimyasal maddeler çocukların alerjik hastalıklara yakalanmasına davetiye çıkarıyor. Bu nedenle başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanın tüketmesi gereken önemli bir besindir.

Kuru üzüm, insanın belli oranlarda tüketmesi gereken demirin zengin bir kaynağıdır. İnsan bedeni belirgin bir demir eksikliği sonucunda yorgunluk, halsizlik yaşayabiliyor. Hatta anemi de demir açısından zayıf bir bünyeyi zorlayan sorunların başında geliyor. Zayıf, çabuk kırılabilen hassas tırnaklar, çeşitli cilt problemleri de demirin ölçülü tüketimi sonucunda önlenebiliyor. Havuçla beraber göz sağlığına en faydaları besinlerin başında da yine kuru üzüm geliyor, çünkü göz sağlığı için gerekli olan A vitamini kuru üzümün bileşenleri arasında yer alıyor. Tüm bunların yanında oksijeni vücuda taşımakla görevli olan kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve gelişimini destekliyor. Güçlü kemikler ve diş yapıları için gerekli olan kalsiyum da kuru üzümün besin değerleri arasında yer alıyor. Özellikle anemi başta olmak üzere kolon kanseri gibi hastalıklara karşı da savunmaya geçmek için kuru üzüm tüketebilirsiniz. Kalp sağlığıyla da yakından ilişkili olduğu hekimlerce belirtilen bir gerçek.

Kuru Üzüm Nerede Yetişir?

Toprak konusunda seçici değildir. Zorlu kış şartlarına adapte olabilmesi nedeniyle dünyanın çok değişik yerlerinde üretimi yapılabilir. Dünya kuru üzüm sektörünün birinci üreticisi Türkiye’dir. Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, İran, Afrika’nın bazı bölgeleri, Avustralya da kuru üzüm üretiminde bilinen ülkeler arasındadır.

Online Kuruyemiş siparişleriniz için Hacıbaba Kuruyemiş’i ziyaret etmeyi unutmayın!

30 Yorum

Yavuz Ballı

Ben bir kova küllü suya bir bardak yag karıştırıp salkımları suya batırıp gölge bıryerde ipe sıra ile asıyorum çok güzel kuruyor

Nimet

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

Aysel Aden

çok güzel bilgiler teşekkürler

Özlem KARACA

En sevdiğim siyah kuru üzüm ❤

birce idil

bende böyle değerlendiriyorum, ama püf noktaları çok iyi oldu

Sedef

Çok bilgilendirici bir içerik olmuş 👏

fndtmr

2 tane junior bıdık var ve kuru üzüm hastası yetiştiremez oldum bu yazı çok faydalı oldu benim için

sedef.icf

üzümün en güzel halii 🍇

Lknr

Çok faydalı bir bilgi olmuş👍

Asrın

Bu güzel bilgiler için çok teşekkür ediyorum

Zeynep Özdemir

Sadece otur ve çitle

Yasemin Öztürk dönmez

Birileri Kuru üzüm mü dedi 😍😍

Funda temel

Bende tuzlu kaynar suya batırılmış olan her türlü meyvayi sonrasında güneş gören bir yerde kurutuyorlar diye biliyorum evde yapılanlarda sadece tuzlu su daki amaç böceklenmeye karşı yapılıyor

Yunus emre

Kuru üzüm zihni açar sınavlardan önce yenilmesinde fayda vardır.

Emine Işık

Kesinlikle deneyeceğim

Abdullah altuğ

👍

Blue

Cok guzel ben de deneyecegim tesekkurler 😊

Meryem

Oğlumun en sevdiği ❣

Kübra bahçeci

Bebeği olunca insan böyle şeylerin kıymetini daha iyi anlıyor

Ramazan Çakmak

Bu faydalı bilgi için teşekkürler 🙏

Gizem

Süper

Mustafa Sacit YAŞAR

annem de hep böyle yapar

alev

Herşeyden önce sağlık önemli gerçekten çok açıklayıcı paylasimlariniz var teşekkür ederim

Eren yıldırım

Super

Emelll

Çok severim özellikle sari leblebi ile😋😋

Döndü

Cok güzel bir bilgi 😊

Şule

O kadar güzel bilgiler ki 💞sayenizde bu mukemmel tadlara kavuştuk Bir numarasiniz artık başka yerden almam çok lezzetli ve kaliteli urunleriniz

ncinbasi

terasdaki üzümlerimiz için harika bir bilgi oldu… teşekkürler…

Büşra Doğan

Kuru üzümlü kek en sevdiğim şey😍

sedademir95

çok severim denicem teşekkürlerr 🙂

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler