Spor Yapanlar için Sağlıklı Kuruyemişin Önemi

Günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz kuruyemişler, faydaları ile özellikle sporcular tarafından oldukça seviliyor. İçerisinde barındırdığı zengin vitamin ve mineraller ile vücudun önemli bir enerji kaynağı olan bu besinler, doğru ve düzenli tüketildiğinde vücutta iyi bir etki bırakıyor. Kuruyemişler aynı zamanda iyi bir protein kaynağı olmasıyla da spor yapan kişilerin gözbebeği.

Kuruyemişler, lif içeriği, yüksek kalorisi ve yağ içeriği ile kasların güçlenmesini ve genişlemesini sağlayarak yapılan sporun çok daha verimli hale gelmesine destek oluyor. Fakat burada önemli olan hangi kuruyemişin tüketileceği ve tüketim miktarı. Doğru besinleri doğru miktarda aldığınızda iyi oranda enerji depolayabilir, vücudunuzun protein ihtiyacını karşılayabilir ve sağlıklı bir vücut kazanabilirsiniz.

Hangi Kuruyemişler Tüketilmeli?

Hayatında spora yer veren kişilerin tüketmesi gereken kuruyemişler, içerdiği besin değerlerine göre ayrılıyor. Biz de sizlerle bu besinleri paylaşacağız:

1. Badem: Badem, vücudun yorucu idmanlar sırasında oluşturduğu zararlı radikalleri yok eden özel antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Özellikle Kabuklu Badem Çiğ, antioksidan özelliği en yüksek olan kuruyemişler arasında yer alıyor. Bunun yanında içerdiği sağlıklı yağlarla kilo vermeye yardımcı olan bu besin, bel çevresini inceltmeye yardım ediyor.

2. Ceviz: Zengin omega-3 içeriği ile bağışıklık sisteminizi güçlendiren Ceviz İçi, spor sonrası vücudunuzu hastalıklara karşı korur. Kuruyemişler arasında antioksidan özelliği ile öne çıkan bu besin, enfeksiyonlara karşı savaşarak vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlar.

3. Yer Fıstığı: Yer Fıstığı tüketimi, kan dolaşımını hızlandırarak vücudunuzun besin iletiminde büyük rol oynar. Özellikle antrenmanınızda ağırlık kaldırma hareketleri yer alıyorsa, Yer Fıstığı İçi Çiğ kan akışına etkisi sayesinde daha büyük ağırlıklar kaldırabilmenizi sağlar. İçeriğindeki arjinin sayesinde yer fıstığı, sporunuz için iyi bir besin kaynağı.

4. Antep Fıstığı: Protein, kas gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Antep fıstığı ise kas oluşturmak için hazırladığınız bir antrenman programınızda ihtiyacınız olan protein ihtiyacını fazlasıyla karşılayan bir kuruyemiştir.

5. Fındık: En değerli enerji depolarından biri olan fındık, sporcuların vazgeçilmez besinidir. Bu yüzden uzun süre güç harcayacağınız antrenmanlarda fındığı yanınızdan ayırmamanızda fayda var. Fındık, hasarlı doku onarımında görev alan bir kuruyemiş olması sebebiyle de sağlığınız için birebir bir besin.

6. Kaju: Kaju, içeriğinde yüksek miktarda lif, mineral ve çinko bulundurur. Aynı zamanda yağlı bir kuruyemiştir. Fakat az miktarda kaju tüketerek yağ oranını bir kenara atmalı ve zengin içeriğinden yararlanmalısınız.

Hem günlük hayatta hem de spor zamanı, günde ortalama 50 gram kuruyemiş tüketimi yeterli olacaktır.

Kuruyemiş Hangi Miktarda Tüketilmeli? 

Kuruyemiş, içerdiği faydalı bileşenlerin yanı sıra oldukça yağ içeren bir besindir. Bu yüzden gerektiği miktarda, aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekiyor. Özellikle sporcuların yağ tüketiminde dikkatli olması gerekirken, kuruyemiş miktarlarına ekstra özen göstermeleri gerekiyor. Peki bu miktar ne kadar?

Hem günlük hayatta hem de spor zamanı, günde ortalama 50 gram kuruyemiş tüketimi yeterli olacaktır. Bu miktardan çok daha fazla verim almak isterseniz de önerdiğimiz kuruyemiş çeşitlerinden oluşan bir karışık kuruyemiş hazırlayabilirsiniz. Ceviz, fındık ve bademin mutlaka olması gereken bu karışık paket, sporunuzda size hem protein hem enerji depolayacaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise çiğ kuruyemiş tüketmeniz gerektiğidir. Çiğ kuruyemişler, yağlı kuruyemişlere nazaran daha az miktarda kalori içerdiğinden, spor hayatınız için daha yararlı olacaktır. Burada da yine çiğ badem, çiğ kaju ve çiğ fındık içi tercih etmeniz ideal bir seçimdir.

Sporunuza lezzetli ama bir o kadar da faydalı besinler eşlik etsin istiyorsanız aklınızda mutlaka kuruyemişler bulunmalıdır. Düşük kalorili, bol protein içeren, kas gelişiminizde yardımcı bu besinler, sporunuzun verimini arttıracak iyi bir yoldaş!

Yorum Yaz

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir.

Popüler Ürünler